Śląskie szpitale marszałkowskie pod ciężarem zobowiązań wymagalnych

Zobowiązania wymagalne 48 szpitali i poradni podległych marszałkowi województwa śląskiego przekroczyły kwotę 200 mln zł. Jednocześnie lecznice są obciążone nadwykonaniami sięgającymi 102,5 mln zł. Jak się wydaje, sytuacja finansowa śląskich szpitali jest tak trudna, jak nigdy dotąd. Straty generują duże, wielospecjalistyczne jednostki. Nie pomogły fuzje, będą przekształcenia.

Jak wskazuje w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Mariusz Kleszczewski, wicemarszałek województwa śląskiego odpowiedzialny za ochronę zdrowia, rok 2010 zakończył się dla podległych szpitali ujemnym wynikiem finansowym (90 mln zł na minusie), z tym, że amortyzacja jednostek wynosiła 110 mln zł, co dawało nadwyżkę budżetową. Pełnego bilansu 2011 r. jeszcze nie ma, ale na pewno będzie gorszy.

- Widać to po obniżonych wskaźnikach płynności finansowej naszych szpitali. Lecznice wypracowały 102, 5 mln zł nadwykonań, za które nie dostały zapłaty. To suma, która obciąża stronę kosztów szpitali. Mamy jednak nadzieję, że Fundusz zapłaci nadwykonania - mówi wicemarszałek Kleszczewski.

Gdzie jeszcze szukać oszczędności?
Głównym problemem są straty jakie generuje dziesięć wielkich, wielospecjalistycznych szpitali m.in. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie, Szpital Wojewódzki nr 5 św. Barbary w Sosnowcu, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.

- W mniejszym stopniu dotyczy to szpitali  psychiatrycznych, pulmonologicznych, rehabilitacyjnych, dziecięcych. Co do jednych i drugich chcielibyśmy, żeby szpitale leczyły, a nie były leczone - mówi sugestywnie wicemarszałek.

Uzdrawianie szpitali jest jednak koniecznością. Jak wskazuje Mariusz Kleszczewski, szpitale przeszły już modernizacje, a obecnie muszą znowu poszukać oszczędności po stronie kosztów i postawić na lepszą organizację pracy.

Województwo Śląskie chce stworzyć grupę zakupową, która stanie do przetargu na zakup prądu i leków.

- Takie przedsięwzięcie wymaga nakładu czasu i pieniędzy, jednak chcielibyśmy, żeby do przygotowania procedury przetargowej na zakup prądu dla podległych marszałkowi szpitali doszło jeszcze w tym roku - rozważa nasz rozmówca.

Wicemarszałek podkreśla, że działania nie mogą kończyć się jedynie na szukaniu oszczędności. Zapewnia, że nie jest brane pod uwagę zamykanie oddziałów.

Jaki kontrakt, tyle łóżek
- Jeśli szpital dostaje kontrakt z NFZ na dany oddział, powinien dostosować do niego ilość łóżek. Będziemy na bieżąco analizować koszty szpitali i szukać takich świadczeń zdrowotnych, których realizacja pozwoliłaby otwierać nowe oddziały, tak, by szpitale mogły zwiększyć swoje przychody - mówi wicemarszałek województwa śląskiego.

Przykładem może być Szpital Chorób Płuc im. św. Józefa w Pilchowicach, gdzie utworzone zostaną: poradnia rehabilitacyjna i dział fizjoterapii, oddział opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz poradnia medycyny paliatywnej.

Radni Sejmiku Województwa Śląskiego uznali, że utworzenie poradni rehabilitacyjnej i działu fizjoterapii pozwoli na realizację świadczeń z zakresu rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym i umożliwi skorzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych pacjentom niewymagającym całodobowej opieki medycznej. Szpital ma w swej strukturze oddział chemioterapii nowotworów. Tam potrzebne są oddział opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz poradnia medycyny paliatywnej, by zapewnić ciągłość opieki nad pacjentami nieuleczalnie chorymi.

Z kolei w Szpitalu Chorób Wewnętrznych ''Hutniczy" w Częstochowie likwidacji ulegnie poradnia geriatryczna. Jednostka brakowało wykwalifikowanego personelu, nie miała też kontraktu z NFZ.

W ręce spółki
Zarząd województwa ma też pomysł na to, jak uchronić przed finansowym krachem Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 w Tychach. Sytuacja zadłużanego na ok. 50 mln zł szpitala jest dramatyczna. W grudniu 2011 r. i styczniu br. personel nie otrzymał części należnych wynagrodzeń. Od listopada 2011 r. konta szpitala są zajęte przez komorników.

Żeby ratować tyski szpital, radni zadecydowali 13 lutego o nabyciu przez Województwo Śląskie udziałów w Megrez Sp. z o.o. Spółka, nabyta za 546 tys. zł, ma przejąć kierowanie szpitalem wojewódzkim w Tychach.

- Nowa spółka wydzierżawi większą część majątku lecznicy i będzie świadczyć usługi w zakresie lecznictwa zamkniętego, wykorzystując część majątku Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Tychach. Natomiast SP ZOZ przejmie dług i będzie dalej zajmował się lecznictwem otwartym - wyjaśnia wicemarszałek Kleszczewski.

Planowane jest zatrudnienie fachowców, którzy pokierują działalnością leczniczą w NZOZ, utworzonym przez spółkę Megrez. Zarządowi województwa zależy, żeby świadczenia medyczne realizowane przez nowy podmiot miały dokładnie taki sam zakres, jaki jest obecnie. Spółka zatrudni odpowiednią i konieczną liczbę personelu, niezbędną do prowadzenia działalności.

Łączenia oddziałów ciąg dalszy
W Częstochowie od 2009 r. trwa łączenie oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. prof. Witolda Orłowskiego i Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie, zespolonych w jedną placówkę. Zobowiązania wymagalne częstochowskiego szpitala wynoszą 48 mln zł.

- Szpital realizuje program naprawczy, którego głównym jego celem jest redukcja kosztów działalności przy jednoczesnym utrzymaniu wysokiego poziomu udzielanych świadczeń zdrowotnych. Łączymy oddziały jednoimienne, co powoduje redukcję etatów. Nasze możliwości redukcji kosztów działalności są jednak ograniczone, konieczna jest bowiem restrukturyzacja we wszystkich jednostkach służby zdrowia na terenie Częstochowy, a nie jednego szpitala - mówi nam Jolanta Choła z działu organizacji w WSS.

W trudnej sytuacji jest również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, którego  zobowiązania wymagalne na koniec lutego wynosiły 18,6 mln zł. Dyrekcja restrukturyzuje zatrudnienie w lecznicy.

- Po dokonaniu wstępnego przeglądu zatrudnienia i zakresu usług świadczonych na rzecz szpitala przez firmy zewnętrzne, podjąłem decyzję o redukcji 40 etatów w grupie zawodowej sanitariuszy szpitalnych. Usługi sprzątania na rzecz szpitala wykonuje firma zewnętrzna. Umowa zawarta z firmą kończy się w IV kwartale 2012 roku. W najbliższym czasie szpital będzie przygotowywał postępowanie przetargowe na sprzątanie, a zadania, które wykonują dzisiaj sanitariusze zostaną zlecone podmiotowi zewnętrznemu - wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl Jerzy Kasprzak, dyrektor szpitala.

Redukcja etatów
W szpitalu zaczęto likwidować stanowiska sanitariuszy szpitalnych. Dziewięciu osobom wypowiedziano umowy o pracę.

- Ponadto zostało rozpoczęte postępowanie przetargowe na obsługę parkingów oraz ochronę osób i mienia. W związku z tym, czterech pracowników na mocy art. 231 Kodeksu pracy zostanie przekazanych firmie wyłonionej na drodze procedury przetargowej - podaje szef lecznicy.

Restrukturyzacja obejmie też zatrudnienie w pionie administracyjno-technicznym poprzez łączenie działów i likwidację niektórych stanowisk pracy.

Jak informuje Jerzy Kasprzyk, w pierwszej kolejności wypowiedzenie umów o pracę otrzymają osoby, które już korzystają ze świadczeń emerytalnych. Następnie dokonywane będą przesunięcia pracowników na zwalniane stanowiska pracy, aby ograniczyć wzrost zatrudnienia. Przewidywana grupa osób do zwolnienia to 20 osób.

Takie zobowiązania wymagalne
Według danych przedstawionych przez biuro prasowe urzędu marszałkowskiego, zobowiązania krótkoterminowe przeterminowane (wymagalne) w SP ZOZ, dla których podmiotem tworzącym jest województwo śląskie na koniec stycznia 2012 r. wynosiły: Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej - 9,4 mln zł, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu - 19,8 mln zł, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu - 36,5 mln zł, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu Zdroju - 14,9 mln zł,  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1 w Tychach - 27 mln zł, Okręgowy Szpital Kolejowy w Katowicach - 7 mln zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH