Śląskie: spółka pokieruje szpitalem w Tychach, zmiany w Częstochowie i Pilchowicach

Sejmik Województwa Śląskiego zdecydował o nabyciu przez Województwo Śląskie udziałów w spółce Megrez Sp. z o.o. Spółka ma przejąć kierowanie Szpitalem Wojewódzkim w Tychach, którego część będzie wciąż funkcjonować jako Zakład Opieki Zdrowotnej.

Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, nowa spółka, nabyta za 546 tys. zł, pozwoli realizować działalność medyczną i ma przyczynić się do zapewnienia prawidłowego nadzoru finansowo-majątkowego jednostki, prowadząc w ten sposób do poprawy jego kondycji finansowej.

- Musimy sobie jasno i otwarcie powiedzieć, że jeśli nic nie zrobimy ze szpitalem w Tychach, to za kilka tygodni lub kilka miesięcy upadnie. Pracownicy nie mogą dłużej pracować bez otrzymywania pensji lub za połowę pensji. Dzisiaj (13 lutego - przyp. red.) Sejmik podjął uchwałę o zakupie spółki Megrez, która - mam nadzieję już od kwietnia - przejmie działalność szpitala, prowadząc go już na nowych, zdrowych zasadach - wyjaśniał marszałek Adam Matusiewicz.

Czytaj. Jak uratować szpital w Tychach? Potrzeba matką wynalazku... 

Sejmik zadecydował też o przekształceniach w jednostkach zarządzanych przez samorząd Województwa. W Szpitalu Chorób Wewnętrznych „Hutniczy" w Częstochowie likwidacji ulegnie poradnia geriatryczna. Decyzja ta wynika z braku zakontraktowania świadczeń zdrowotnych przez Narodowy Fundusz Zdrowia, jak również z braku wykwalifikowanego personelu.

Zmiany pojawią się również w Szpitaly Chorób Płuc im. św. Józefa w Pilchowicach, gdzie utworzone zostaną: poradnia rehabilitacyjna i dział fizjoterapii, oddział opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz poradnia medycyny paliatywnej.

Utworzenie poradni rehabilitacyjnej i działu fizjoterapii pozwoli na realizację świadczeń z zakresu rehabilitacji w trybie ambulatoryjnym i umożliwi skorzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych pacjentom niewymagającym całodobowej opieki medycznej.

Ze względu na fakt, iż szpital ma w swej strukturze oddział chemioterapii nowotworów, utworzenie oddziału opieki paliatywnej i hospicyjnej oraz poradni medycyny paliatywnej umożliwi z kolei zapewnienie ciągłości opieki nad pacjentami nieuleczalnie chorymi - wskazuje Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH