Śląskie: sejmik przeciwny podziałowi środków z funduszu zapasowego NFZ

Sejmik województwa śląskiego kwestionuje podział środków z funduszu zapasowego NFZ i domaga się weryfikacji tego podziału - zdecydowali jednogłośnie wojewódzcy radni.

W adresowanej do premiera, ministra zdrowia i prezesa NFZ uchwale radni wyrazili "dezaprobatę oraz głębokie zaniepokojenie działaniami, których konsekwencją jest niesprawiedliwe i nierówne traktowanie poszczególnych oddziałów" Funduszu.

Sejmik argumentował, że Śląski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał z rezerwy niewiele ponad 15 mln zł, podczas gdy oddział mazowiecki ponad 537 mln zł, a pomorski blisko 41,4 mln zł. Całość kwoty do podziału wynosiła ponad 594,2 mln zł.

Radni uznali, że przyjęty przez NFZ algorytm podziału środków od lat nie zabezpiecza potrzeb śląskich placówek ochrony zdrowia oraz w nieuzasadniony sposób różnicuje województwa pod względem środków finansowych. Według radnych jest to sprzeczne z konstytucyjną ideą równego dostępu wszystkich obywateli do opieki zdrowotnej.

Na podstawie danych z NFZ śląscy samorządowcy wyliczyli, że w przyszłym roku 4,5 mln mieszkańców woj. śląskiego otrzyma na leczenie nieco ponad 7 mld zł, podczas gdy 5 mln mieszkańców woj. mazowieckiego - 9 mld zł. Według radnych jest to niezgodne z podstawowym, demograficznym kryterium podziału.

Podział środków z rezerwy NFZ bulwersuje też śląsko-dąbrowską Solidarność, której przedstawiciele zapowiedzieli na wtorek (15 listopada) konferencję prasową w tej sprawie. Chcą mówić m.in. o zmianie algorytmu podziału środków z funduszu zapasowego NFZ, płatnościach za tzw. migracje pacjentów oraz poziomie nakładów na służbę zdrowia w woj. śląskim w przyszłym roku.

Związkowcy z Regionalnej Sekcji Ochrony Zdrowia Solidarności 14 listopada po raz kolejny odwiedzili siedzibę Ministerstwa Zdrowia w Warszawie, aby przekonywać kierownictwo resortu do uchylenia decyzji prezesa NFZ o podziale pieniędzy z funduszu zapasowego.

- Spotkanie nie przyniosło właściwie żadnych efektów. Pani minister Ewa Kopacz już nie kieruje resortem, wiceministrowie nie mieli pełnomocnictw, a prezes NFZ Paszkiewicz tłumaczył, że bez zgody ministra finansów nic nie może zrobić - relacjonowała przewodnicząca sekcji Halina Cierpiał. Jak powiedziała, związkowcy umówili się na kolejne spotkanie w ministerstwie w końcu listopada.

10 października prezes NFZ zdecydował, że dodatkowe 594 mln 278 tys. zł z funduszu zapasowego zostanie podzielone pomiędzy trzy spośród 16 województw, przy czym większość - bo aż 537 mln 706 tys. zł - trafi na Mazowsze. Dla Śląska przeznaczono ponad 15 mln zł. Związkowcy z regionalnej Solidarności domagają się uchylenia tej decyzji. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH