Śląskie: samorząd województwa nie chce, aby szpitale zapożyczały się w parabankach Zdaniem wicemarszałka Michała Gramatyki, tak pozyskane pieniądze są zbyt drogie Fot. Fotolia (zdjęcie ilustracyjne)

Niezapłacone przez śląskie szpitale rachunki opiewają na ponad 240 mln zł. Najbardziej zadłużonym banki odmawiają kredytów. Przyparci do muru dyrektorzy zapożyczają się na wysoki procent w parabankach. Zdaniem wicemarszałka Michała Gramatyki, tak pozyskane  pieniądze są zbyt drogie.

W województwie śląskim suma wszystkich zobowiązań wymagalnych szpitali wyniosła pod koniec ub.r. 242 mln zł i była o 16 proc. wyższa niż pod koniec roku 2015. Powodów jest kilka. Do 2 tys. zł wzrosła wysokość pensji minimalnej, ustalono też minimalną stawkę za godzinę pracy na poziomie 13 zł. W ubiegłym roku firmy outsourcingowe zaczęły masowo wypowiadać szpitalom umowy, domagając się większych stawek za sprzątanie, pranie, catering itp. - informuje Gazeta Wyborcza.

W część szpitali boleśnie uderzył też NFZ, który na życzenie Ministerstwa Zdrowia obniżył stawki za leczenie w niektórych dziedzinach. Jedne z najbardziej drastycznych obniżek, o 30-40 proc., miały miejsce w kardiologii, chirurgii naczyniowej i ortopedii.

Wzrosły zatem straty, a zmalały zyski. Na koniec 2015 r. straty odnotowało osiem szpitali podlegających marszałkowi. Wyniosły one w sumie 33 mln zł. Pozostałych 28 placówek zakończyło rok na plusie. Suma zysków wyniosła 27 mln zł. Na koniec 2016 r. bilans wypadł o wiele gorzej. 11 szpitali zakończyło rok na minusie z łączną stratą 50 mln zł. Łączne zyski tych szpitali, które zakończyły rok na plusie, spadły do 16 mln zł.

Szpitalom w ciężkiej sytuacji finansowej banki odmawiają kredytów. Korzystają z tego parabanki, które chętnie udzielają pożyczek, ale na bardzo wysoki procent. Wicemarszałek Gramatyka chce pomóc lecznicom. Analizowane są możliwości restrukturyzacji ich zadłużenia. Jednym z możliwych rozwiązań jest zastąpienie pożyczek w parabankach kredytami poręczonymi przez marszałka.

Więcej: www.wyborcza.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH