Śląskie: radni wojewódzcy proszą o więcej

W planie finansowym śląskiego NFZ na leczenie w 2010 r. brakuje co najmniej 200 mln zł. Radni apelują do rządu wsparcie dodatkowymi środkami.

Śląscy radni podkreślają, że projekt planu finansowego na 2010 r. niesie ze sobą realne obniżenie finansowania świadczeń zdrowotnych od kilku do kilkunastu procent w stosunku do stycznia 2009 r.

„Spowoduje to dalsze drastyczne pogorszenie sytuacji ekonomicznej szpitali i przychodni w woj. śląskim oraz stawiać będzie pod znakiem zapytania możliwości podpisania umów na 2010 r. przez dyrektorów tych jednostek” – napisali radni w apelu do rządu.

Jak wyjaśniają, deficyt zaczął narastać w 2009 r., przy jednoczesnym wzroście ilości i wartości realizowanych świadczeń zdrowotnych, w tym procedur wysokospecjalistycznych, często wykonywanych w warunkach zagrożenia życia. W opinii radnych, sytuację pogorszyło też tegoroczne dociążenie wojewódzkich oddziałów NFZ obowiązkiem finansowania procedur opłacanych wcześniej przez resort zdrowia. Brak zabezpieczenia finansowego tej decyzji poskutkował m.in. niezapłaconymi nadwykonaniami.

Apelując do rządu „o podjęcie nadzwyczajnych i skutecznych działań mających na celu zasilenie systemu (...) dodatkowymi środkami” radni podkreślili, że w wielu przypadkach stan ten powoduje utratę płynności finansowej lecznic, a co za tym idzie stwarza realną groźbę ich bankructwa.

Według informacji Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, dotychczasowy projekt planu finansowego Funduszu na 2010 r. umożliwiał złożenie tamtejszym szpitalom propozycji finansowania na poziomie średnio 94 proc. ich tegorocznych budżetów. W innych dziedzinach ograniczenia okazały się jeszcze większe. Propozycja dla stomatologii to ok. 70 proc. stanu z tego roku, dla rehabilitacji ok. 80 proc., dla sanatoriów 75 proc., a dla zabiegów specjalistycznych - ok. 90 proc.

Taka sytuacja wynikła z planowanego na przyszły rok ograniczenia środków dla śląskiego oddziału NFZ o ponad 200 mln zł – z 6,870 do 6,665 mld zł. Podkreślono przy tym, że obok zmniejszenia środków o ponad 200 mln zł należy też uwzględniać zwiększone wydatki, które uwidoczniły się w mijającym roku, związane m.in. ze zmianą przepisów oraz większym niż planowano finansowaniem niektórych pozycji.

Np. na podstawową opiekę zdrowotną śląski NFZ wydał w tym roku ok. 220 mln zł więcej niż planowano. Refundacja leków (po zmianie ich listy) pochłonęła ponad 100 mln zł więcej,  przeszczepy kosztowały ok. 50 mln zł więcej. Nadwykonania zabiegów to ok. 150 mln zł.

Wobec prostestów szpitali z całego kraju, które odmówiły podpisania niższych kontraktów na 2010 r., NFZ przygotował kolejną wersję planu finansowego. Jak poinformowała 17 grudnia minister zdrowia Ewa Kopacz, nowa wersja planu finansowego została już przez nią podpisana. Jednak tego dnia, regionalne oddziały Funduszu nie zapoznały się jeszcze z jej szczegółami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH