Śląskie: radni apelują o zmianę planu finansowego NFZ

Podczas sesji sejmiku woj. śląskiego radni zaapelowali o zwiększenie planu finansowego NFZ oraz o zmianę niekorzystnego dla woj. śląskiego algorytmu podziału środków.

Przedstawiciele Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ zadeklarowali, że cieszy ich działanie śląskich samorządowców. Jak wskazali, przyszłoroczny plan finansowy dla woj. śląskiego, opiewający na 7,019 mld zł, jest identyczny z tegorocznym, podczas gdy wydatki wzrosną. Aby zbilansować to, co obecnie wykonują śląskie placówki, potrzeba byłoby co najmniej 400 mln zł więcej.

W apelu adresowanym m.in. do premiera Donalda Tuska, minister zdrowia Ewy Kopacz i prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza śląscy radni wyrazili „głębokie zaniepokojenie” przyjętym już przyszłorocznym planem finansowym NFZ, zakładającym „spadek nakładów na lecznictwo szpitalne i stagnację w wielu innych dziedzinach”.

Radni uważają, że wdrożenie planu spowoduje dramatyczne ograniczenie dostępności do usług medycznych i w konsekwencji naruszenie praw pacjentów.

Sygnatariusze stanowiska wskazali też, że woj. śląskie wyróżnia się szczególnie wysokimi wskaźnikami zachorowalności i umieralności mieszkańców, a przeciętna długość życia jest jedną z najniższych w Polsce. Tymczasem dokonane w poprzednich latach zmiany algorytmu podziału środków w niesprawiedliwy sposób dzielą środki NFZ.

– Ten apel nas absolutnie cieszy, dlatego, że jest zwerbalizowaniem na zewnątrz tego stanu, o którym my cały czas informujemy – skomentował stanowisko radnych Jacek Kopocz, rzecznik śląskiego oddziału NFZ.

Zaznaczył jednak, że plan Funduszu został już zatwierdzony: – Należy z tego wyciągnąć dość smutny dla Śląska wniosek, że zgodnie z obowiązującym stanem prawnym i ekonomicznym tych pieniędzy więcej nie będzie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH