Ślaskie: przygotowali już listę szpitali w sieci Nowego systemu finansowania (sieciowego) należy spodziewać się od czwartego kwartału tego roku. Fot. archiwum

Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim znajdzie się w grupie placówek I stopnia w sieci szpitalnej, którą ma wprowadzić w tym roku Ministerstwo Zdrowia. Pozwoli to utrzymać lecznicy wszystkie działające w niej oddziały.

Z dokumentu przygotowanego przez dyrektora śląskiego oddziału NFZ Jerzego Szafranowicza „System podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej” wynika, że szpitale podzielono na trzy stopnie.

Do I grupy zakwalifikowano 33 placówki m.in. z Żor, Wodzisławia Śląskiego oraz Zabrza. Do II stopnia zaliczono 12 jednostek i są w niej m.in. szpitale w Raciborzu, Rybniku i Jastrzębiu-Zdroju. Do III, najwyższego stopnia zaliczono m.in. Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 4 w Bytomiu. Odrębnie sklasyfikowano placówki pulmonologiczne, onkologiczne i pediatryczne.

Nowego systemu finansowania (sieciowego) należy spodziewać się od czwartego kwartału tego roku. Będzie obowiązywał do 30 czerwca 2021, co oznacza, że przez 4 lata wodzisławsko-rydułtowski szpital będzie w sieci. Daje to placówce poczucie stabilności.

Wszystkie działające w ramach szpitala oddziały zostały zakwalifikowane do I poziomu szpitali. A to oznacza, że koszty udzielanych świadczeń przez każdy z oddziałów uzyskają państwowe finansowanie i rozliczane będą w formie ryczałtowej. 

Wieści o I stopniu dla szpitala są tym bardziej dobre, jeśli weźmie się pod uwagę, że ze 140 jednostek zakontraktowanych obecnie w śląskim NFZ wypadnie aż połowa.

Więcej: www.nowiny.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH