Śląskie: prezes OW NFZ odwoływał, jego odwołują. W tle EuroMedic

Dwie kontrole - Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Funduszu Zdrowia - rozpoczęły się w śląskim oddziale NFZ. Pełniący obowiązki prezesa NFZ Marcin Pakulski zwrócił się do rady śląskiego oddziału o opinię ws. odwołania jego dyrektora Grzegorza Nowaka.

Poinformowali o tym w środę rzecznicy centrali NFZ i jego śląskiego oddziału. - Skontrolowany zostanie zarówno proces kontraktowania, jak i rozwiązania umowy ze szpitalem EuroMedic, również pod kątem zabezpieczenia pacjentów - powiedział PAP rzecznik NFZ Andrzej Troszyński. Poinformował też, że prezes Pakulski zwrócił się do Rady Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ o opinię w sprawie odwołania Grzegorza Nowaka ze stanowiska dyrektora oddziału.

- Uzasadnieniem planów odwołania dyrektora Nowaka jest negatywna ocena zarządzania pracami śląskiego oddziału - powiedział Troszyński. Dodał, że przemawia za tym również potrzeba "uporządkowania sytuacji". Powodem tych decyzji jest sprawa rozwiązania umowy z prywatnym szpitalem EuroMedic Medical Center w Katowicach.

Pod koniec września dyrektor śląskiego oddziału NFZ Grzegorz Nowak wypowiedział szpitalowi część umowy w zakresie: kardiologii, chirurgii ogólnej, naczyniowej, kardiochirurgii oraz ortopedii i traumatologii narządów ruchu. Nadal obowiązuje umowa na izbę przyjęć i okulistykę. Pierwotnie kontrakt miał wygasnąć z końcem grudnia.

Po protestach pracowników, którzy okupowali siedzibę śląskiego oddziału NFZ, okres wypowiedzenia wydłużono do końca stycznia. Centrala NFZ nie przyjęła zażalenia EuroMedic na decyzję o wypowiedzeniu umowy na świadczenie usług medycznych. Szpital ponownie się odwołał, wnioskując jednocześnie o przedłużenie okresu wypowiedzenia.

W piątek decyzję o przedłużeniu okresu wypowiedzenia do końca lutego podjął pod nieobecność przebywającego na urlopie dyrektora Nowaka ówczesny wicedyrektor ds. medycznych Grzegorz Zagórny. We wtorek Nowak odwołał Zagórnego w trybie dyscyplinarnym. Jako powód podał przekroczenie uprawnień przy podpisaniu kolejnego przedłużenia wypowiedzenia.

Jak poinformowała rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Jędrzejczyk, w środę Nowak skierował do prokuratury zawiadomienie o przekroczeniu uprawnień przez swego byłego zastępcę. - Jednocześnie dyrektor Nowak uznał, że wobec przekroczenia uprawnień przez wicedyrektora przedłużenie okresu wypowiedzenia szpitalowi jest nieważne. Taką informację przekazano szpitalowi EuroMedic - powiedziała. Nowak odwołał także we wtorek wicedyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Dorotę Suchy. Otrzymała wypowiedzenie w trybie kodeksowym, lecz bez obowiązku świadczenia pracy. Powodem była - jak podano - "utrata zaufania".

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH