Śląskie: powiat pszczyński zamierza przejąć prowadzenie szpitala Powiat pszczyński wystąpił do NFZ o przekazanie kontraktu na prowadzenie szpitala - w formie cesji na podmiot powiatowy. Fot. Archiwum

Powiat pszczyński zamierza przejąć prowadzenie tamtejszego szpitala od spółki Centrum Dializa z Sosnowca, której w ostatnich dniach umowę wypowiedział NFZ. Władze powiatu proszą pracowników o kontynuowanie pracy w szpitalu prowadzonym przez jednostkę powiatową.

O rozwiązaniu umowy na świadczenie wszystkich rodzajów i zakresów usług ze szpitalem w Pszczynie, prowadzonym przez spółkę Centrum Dializa z Sosnowca, śląski oddział NFZ poinformował 20 marca br. Umowę rozwiązano z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, co oznacza brak kontraktu od 1 lipca.

- Nie mieliśmy innego wyjścia jak rozwiązanie umowy. Życie i zdrowie pacjentów w tej placówce było zagrożone. Mimo naszych wielokrotnych rozmów nie usunięto nieprawidłowości wskazanych podczas kontroli - mówił 20 marca dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz.

Czytaj też: Pszczyna: NFZ rozwiązał umowę z szpitalem. Wypadnie z sieci?

Zapewnił, że świadczenia realizowane dotąd przez szpital będą od lipca realizowane przez podmioty w promieniu 25 km - z kontraktami z NFZ.

W piątek (30 marca) jednak starosta pszczyński Paweł Sadza poinformował w rozesłanym komunikacie, że w związku z decyzją NFZ powiat rozwiązuje umowę dzierżawy szpitala ze spółką Centrum Dializa (także z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, do dnia 30 czerwca) i zaproponował spółce zawarcie porozumienia, którego nadrzędnym celem jest zapewnienie funkcjonowania szpitala, a tym samym dostępu do świadczeń leczniczych mieszkańcom.

Starosta Sadza wskazał, że od momentu wypowiedzenia przez NFZ kontraktu powołany przezeń zespół ds. szpitala spotkał się z przedstawicielami spółki czterokrotnie. Powiat zaproponował spółce zawarcie porozumienia, w którym oświadcza, że najpóźniej od 1 lipca planuje rozpocząć działalność leczniczą w szpitalu, zapewniając zatrudnienie pracowników szpitala przez wskazany podmiot, przy zastosowaniu art. 23' Kodeksu pracy.

- Powiat zapewnia też, że będzie podejmować działania polegające na niezwłocznym dokonaniu przygotowań szpitala do prowadzenia dalszej, nieprzerwanej działalności. Przedstawiciele spółki Centrum Dializa zapowiedzieli, że w ciągu 14 dni odniosą się do przekazanych dokumentów (wypowiedzenia umowy dzierżawy oraz porozumienia) - przekazał starosta pszczyński.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH