Śląskie: poważne kłopoty szpitala w Blachowni po wyroku NSA

Nie udało się starostwu częstochowskiemu spowodować, by Naczelny Sąd Administracyjny uznał za ważną uchwałę rady powiatu likwidującą publiczny szpital w Blachowni. Uchwałę likwidacyjną zaskarżyły związki zawodowe.

Unieważnienie przez NSA - na wniosek Regionu Częstochowskiego NSZZ "Solidarność" - uchwały likwidującej publiczny ZOZ w Blachowni narobiło zamieszania. Przede wszystkim w stosunkach powiatu z dzierżawcą szpitala.

Cezary Skrzypczyński, dzierżawca Szpitala im. R. Weigla w Blachowni, od niemal roku twierdzi, że orzeczenie NSA unieważnia za jednym zamachem także umowę dzierżawną. A zatem on nie jest zobowiązany do wypełniania jej zapisów.

Z kolei w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, Grażyna Folaron, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Częstochowie, jeszcze w czerwcu, po oddaleniu przez Sąd Okręgowy w Częstochowie pozwu dzierżawcy w którym domagał się zmiany umowy, wskazywała, że zarząd powiatu stoi na stanowisku, że umowa dzierżawy jest obowiązującą i nie może podlegać żadnym renegocjacjom.

- Oparta została na regulaminie przetargu, który wyraźnie mówił, jakie są obowiązki startującego w przetargu. Zgodnie z zapisami regulaminu można było dokonać wizji lokalnej, zapoznać się z istniejącą dokumentacją. Trzeba było także złożyć określone deklaracje dotyczące przyszłych zobowiązań. Udział w przetargu nie był dla nikogo obowiązkowy - mówi Grażyna Folaron.

Z drugiej strony Skrzypczyński nie przystał na ponawianą regularnie przez starostwo propozycję odejścia od umowy dzierżawnej za porozumieniem stron.

Problem narasta: dzierżawca nie zapłacił czynszu za lipiec, 7 sierpnia pieniędzy jeszcze nie było na koncie powiatu. Jeżeli to się powtórzy, starostwo będzie miało prawo do wypowiedzenia mu umowy dzierżawnej. Może też uznać, że została ona bezpodstawnie zerwana, i na tej podstawie żądać kar umownych. A to kwota niebagatelna - 10 mln zł. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH