Śląskie: poprawia się sytuacja finansowa szpitali

Sytuacja finansowa 47 jednostek ochrony zdrowia, których organem założycielskim jest samorząd województwa śląskiego, poprawia się - poinformowali w poniedziałek (5 listopada) przedstawiciele województwa. Ustabilizował się poziom zobowiązań wymagalnych, a połowa placówek zachowuje płynność finansową.

Według zarządu województwa śląskiego to efekt działań oszczędnościowych, restrukturyzacyjnych i naprawczych oraz dobrze planowanych inwestycji.

- We wrześniu zobowiązania wymagalne spadły o 7 mln zł. Ponad 50 proc. naszych jednostek ma płynność finansową - powiedział wicemarszałek województwa ds. ochrony zdrowia Mariusz Kleszczewski. Zaznaczył, że sytuacja na początku br. była bardzo trudna. Szacowano, że koszt utrzymania szpitali będzie o 8 proc. wyższy, niż w ub. r., podczas gdy kontrakty z NFZ były niższe o 36 mln zł. Jednak - jak poinformował marszałek - w sierpniu po raz pierwszy poprawił się wynik finansowy na sprzedaży i działalności operacyjnej - straty zmniejszyły się o 27 proc.

Przypomnijmy, że śląskie szpitale weszły w 2012 r. z zobowiązaniami wymagalnymi na poziomie 202 mln zł. 90 proc. należności generuje 7 dużych, zadłużonych lecznic wojewódzkich. Największą stratę przynosi pozostałość ujemnego wyniku zlikwidowanego szpitala wojewódzkiego w Tychach - to aż 50 mln zł zobowiązań wymagalnych, które województwo będzie systematycznie spłacać. Członkowie zarządu województwa podkreślili, że bez zwiększenia przychodów, samym tylko ograniczaniem kosztów placówki nie są w stanie poradzić sobie ze zobowiązaniami wymagalnymi.

Marszałek województwa Adam Matusiewicz poinformował, że zarząd czyni starania o powołanie skupiającej banki grupy kapitałowej, która wykupi wszystkie długi śląskich szpitali. Grupa miałaby powstać przy Funduszu Górnośląskim - instytucji finansowej należącej w większości do samorządu województwa śląskiego. Zarząd zakłada, że z jednym wierzycielem - wspominaną grupą kapitałową - łatwiej będzie mu się porozumieć co do spłaty, niż z wieloma firmami indywidualnie kierującymi sprawy do komornika.

Dyrektorzy najbardziej zagrożonych szpitali spotykają się co miesiąc. Wszystkie placówki dzięki jednolitemu systemowi informatycznemu na bieżąco sprawozdają sytuację Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego. Zdaniem zarządu województwa dobre skutki przynoszą też inwestycje w termomodernizację, bo mimo wzrostu cen szpitale mniej płacą za energię. Stworzono też liczącą 15 lecznic grupę zakupową - dzięki wspólnym negocjacjom udało się zaoszczędzić na energii 1,5 mln zł. Podobna grupa zakupowa ma negocjować z dostawcami niższe ceny leków i sprzętu.

W br. śląskie szpitale wypracowały już nadwykonania na łączną sumę 94 mln zł. Wicemarszałek wyraził nadzieję, że Fundusz za nie zapłaci. Przyznał jednocześnie, że w minionych latach na drodze ugód sądowych lub przedsądowych z płatnikiem udawało się wyegzekwować zaledwie ponad 30 proc. tych należności.

Obecnie samorząd planuje połączenie dwóch placówek - Samodzielnego Publicznego Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich i Śląskiego Szpitala Reumatologiczno-Rehabilitacyjnego w Ustroniu.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH