Śląskie: podpisanych ponad 61 proc. umów z lekarzami POZ

Ponad 61 proc. umów Narodowego Funduszu Zdrowia z lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej w woj. śląskim zostało przedłużonych - poinformowała we wtorek (30 grudnia) rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ Małgorzata Doros. Przedstawiciel Porozumienia Zielonogórskiego potwierdził te dane.

- Mamy ponad 61 proc. przedłużonych umów z lekarzami POZ. Wdrożyliśmy plan B, tj. podpisujemy porozumienia z izbami przyjęć, szpitalnymi oddziałami ratunkowymi i świadczeniodawcami z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - powiedziała Doros PAP.

W poniedziałek fiaskiem zakończyły się rozmowy lekarzy z Porozumienia Zielonogórskiego z resortem zdrowia w sprawie zasad funkcjonowania podstawowej opieki zdrowotnej w nowym roku. PZ zapowiedziało, że po 1 stycznia lekarze zrzeszeni w tej organizacji nie otworzą gabinetów, co oznacza, że w całej Polsce może być zamkniętych ok. 40 proc. z nich. Pacjentom, których lekarze zamkną gabinety, opiekę mają zabezpieczać szpitalne oddziały ratunkowe, izby przyjęć oraz ambulatoria nocnej i świątecznej opieki lekarskiej.

Prezes zrzeszonego w Porozumieniu Zielonogórskim Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego Mariusz Wójtowicz potwierdził w rozmowie z PAP dane NFZ. "Umowy przedłużyli ci, którzy czują się na siłach realizować nieprzygotowany pakiet onkologiczny. W naszej ocenie minister zdrowia chce zrzucić odpowiedzialność za ten brak przygotowania na lekarzy POZ i pacjentów. Nie godzimy się na to. Jesteśmy za pakietem onkologicznym, ale w ten sposób on się nie uda. Walczymy więc w obronie pacjentów, którzy powinni za nas trzymać kciuki" - powiedział.

Jak poinformowała rzeczniczka śląskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, w pozostałych zakresach - ambulatoryjnych świadczeń specjalistycznych oraz lecznictwa szpitalnego - umowy w śląskim oddziale zostały podpisane w blisko 100 proc.

Kontrakty na opiekę szpitalną są w całym kraju przedłużane za pomocą aneksów do połowy 2016 r. W woj. śląskim są placówki, które chciałyby zawrzeć je wcześniej. Jak jednak informuje NFZ - muszą czekać do ogłoszenia kolejnego konkursu, czyli do 2016 r.

Kontraktu na leczenie radiochirurgiczne urządzeniem Gamma Knife - jednym z dwóch takich w kraju - nie ma ośrodek onkologiczny Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach. Do tej pory przeprowadzono tam blisko 100 zabiegów bez wsparcia NFZ, kosztem ponad 2 mln zł. Leczenie wykonało Centrum Radiochirurgii Exira GammaKnife.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH