Śląskie: personel szpitala w Knurowie gotowy na ustępstwa

Związkowcy ze Szpitala w Knurowie Sp. z o.o. (województwo śląskie) żądają od pracodawcy gwarancji zatrudnienia dla personelu. W zamian gotowi są na finansowe ustępstwa. Ostatnio szpital sporo zainwestował, by przyciągnąć nowych pacjentów. Odnotował jednak 1,5 mln zł straty.

Ograniczenie funduszu socjalnego, 10 proc. mniej z tytułu wysługi lat, zlikwidowanie dodatku dla pielęgniarek za dyżury na izbie przyjęć - na takie wyrzeczenia godzą się związki zawodowe z zadłużonej placówki. Od 2010 roku jest ona spółką z 21-procentowym udziałem starostwa. Resztę udziałów kupili pracownicy, niektórzy zainwestowali po 100-200 tys. zł.

- Teraz nasz pracodawca, do niedawna pierwszy orędownik prywatyzacji, chce kosztem pracowników łatać dziurę w budżecie szpitala. To, na co się godzimy, to i tak ogromne wyrzeczenie z naszej strony. Ludzie zgodzili się na ustępstwa, bo boją się, że stracą pracę - wyjaśnia na stronie internetowej NSZZ Solidarność Regionu Śląsko-Dobrowskiego Leokadia Walczak, przewodnicząca zakładowej Solidarności.

Dodaje, że jeśli dyrektor uzna wyrzeczenia załogi za niewystarczające i nie zaakceptuje warunku o gwarancjach zatrudnienia, to NSZZ Solidarność poważnie rozważy możliwość rozpoczęcia sporu zbiorowego.

Związkowcy przypominają, że przed prywatyzacją szpital miał zyski, a poczynione inwestycje uważają za chybione. Szpital w Knurowie Sp. z o.o. zakupił ostatnio dla oddziału położniczo-ginekologicznego pompę ssąco-płuczącą wraz z osprzętem. Koszt zakupu sprzętu wyniósł 33 124,58 zł i został dofinansowany z funduszu prewencyjnego PZU na Życie SA.

W środę (7 grudnia) odbyło się spotkanie rady nadzorczej, w którym uczestniczył prezes zarządu, dyrektor Michał Ekkert. Stanowisko władz spółki wobec propozycji związkowców (w szpitalu działają 3 związki) mówi m.in. o obniżeniu płac o 2 proc. Ekkert poinformował nas, że w piątek (9 grudnia), po licznych spotkaniach z załogą, nastąpi podpisanie porozumienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH