Śląskie: nie rozliczą świadczeń realizowanych niezgodnie z warunkami kontraktu

W czasie kontroli prowadzonej przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ, dotyczącej sprawozdań z przeprowadzonych świadczeń przez szpitale i przychodnie w tym roku okazało się, że bardzo wiele lecznic podaje w nich nieprawdziwe informacje. Szpitale i przychodnie pracują w innych godzinach, niż to zapowiadały w ofertach, a do tego pracują u nich inni lekarze i pielęgniarki.

Każda placówka, ubiegając się o kontrakt z NFZ w swojej ofercie informuje jakich lekarzy i pielęgniarki zatrudnia (i o jakich kwalifikacjach) oraz w jakim wymiarze godzin. Musi także przedstawić harmonogram ich pracy.

Te dane generalnie w większości przypadków są weryfikowane już na etapie konkursu, bo NFZ chce mieć pewność, że dany szpital czy przychodnia spełniają odpowiednie wymogi. W przypadku wykrycia nieprawidłowości oferty są albo poprawiane albo odrzucane. W czasie bieżącej kontroli sprawozdawanych świadczeń okazało się jednak, że niektóre szpitale realizują kontrakty niezgodnie ze złożoną ofertą.

"W komunikacie nr 47/2013 dla świadczeniodawców, w sprawie prawidłowej realizacji świadczeń w ramach umów zawartych z NFZ, Śląski Oddział Wojewódzki Funduszu poinformował, że w wyniku prowadzonej weryfikacji realizacji świadczeń, w kontekście zgodności wykonującej je osoby oraz daty udzielenia świadczenia z wykazanym w umowie personelem medycznym, harmonogramem pracy komórki organizacyjnej oraz indywidualnymi harmonogramami pracy personelu medycznego, stwierdzono bardzo liczne nieprawidłowości. Dotyczy to rozliczeń za marzec 2013" - informuje portal rynekzdrowia.pl Małgorzata Doros z biura prasowego Śląskiego Oddziału NFZ.

Fundusz zwrócił się do świadczeniodawców o ustalenie we własnym zakresie czy to dotyczy ich placówek i informuje, że zakwestionowane świadczenia (niezgodne z warunkami w kontraktach) nie zostaną włączone do miesięcznego rozliczenia.

Fundusz przypomina, że treść umowy obliguje świadczeniodawcę do bieżącego aktualizowania danych o swoim potencjale wykonawczym przeznaczonym do realizacji kontraktu a aktualizacji danych należy dokonywać za pomocą aplikacji informatycznych tzn. poprzez Portal Świadczeniodawcy i dostępne w nim funkcje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH