Śląskie: mniejszy budżet Oddziału Wojewódzkiego NFZ

Budżet Narodowego Funduszu Zdrowia urośnie w 2011 roku do 60 mld zł jednak województwo śląskie dostanie mniej pieniędzy.

Dlaczego? Dlatego, że przyszłoroczny budżet NFZ powstanie na podstawie kwoty zawartej w tegorocznym planie do 30 czerwca. Po tym terminie, ogólny budżet za 2010 rok NFZ wzrósł do 57 mld zł, a budżet oddziału w województwie śląskim z 6,7 mld do 7 mld zł. Dla propozycji przyszłorocznego budżetu nie ma to, okazuje się, żadnego znaczenia.

Drugim czynnik powodujący, że Śląski OW NFZ będzie miał relatywnie mniej pieniędzy w przyszłym roku niż w tym, to algorytm. Po ubiegłorocznych zmianach, jakie wprowadziło w nim Ministerstwo Zdrowia chcąc zlikwidować rozniecę pomiędzy poszczególnymi oddziałami, istotna jest w nim liczba ubezpieczonych a nie – na przykład – wysokość odprowadzanych składek.

W podobnej sytuacji jak Śląski OW NFZ znalazło się jeszcze kilka innych oddziałów:
• Pomorski,
• Łódzki
• oraz Mazowiecki.

– Ten plan jest wirtualny. Część województw dostanie znacznie mniej pieniędzy. Konia z rzędem prezesowi NFZ, jeżeli zdoła zakontraktować świadczenia na przyszły rok. Dla województwa śląskiego plan przewiduje finansowanie na poziomie 2009 r. – informuje portal rynekzdrowia.pl Bolesław Piecha (PiS), przewodniczący sejmowej komisji zdrowia.

– Propozycja przyszłorocznego planu finansowego do tego który obowiązuje w chwili obecnej jest o 200 mln mniejsza. Biorąc pod uwagę bieżący plan finansowy i wielkość świadczeń wykonanych ponad limit, która w naszym Oddziale są za pierwsze półrocze na poziomie około 190 milionów, to z całą pewnością proponowane nam środki są niewystarczające. Zwłaszcza, że będziemy próbowali przynajmniej część usług, gdzie ograniczyliśmy poziom finansowania, przynajmniej dorównać w finansowaniu na poziomie 2009 roku - mówi portalowi rynek zdrowia.pl Dorota Suchy, zastępca dyrektora Śląskiego OW NFZ ds. ekonomiczno-finansowych.

Dyrektor Suchy podkreśla, że w Śląskim OW wszyscy są świadomi, że zaproponowany plan finansowy na 2011 rok – w porównaniu z potrzebami tego Oddziału – jest zdecydowanie za niski.

- Na całą tę sytuację patrzymy z niepokojem, szczególnie, jeśli chodzi o leczenie szpitalne, bo porównując obecny plan z tym na 2011 rok, to zmniejszony jest poziom finansowania o 172 mln złotych. Sporządzamy, jako Oddział, nasz wewnętrzny plan finansowy według naszych potrzeb. Wynika z niego, że praktycznie co roku brakuje nam około 500 mln złotych. Niestety i stety zarazem w Śląskiem jest ogromna liczba unikatowych świadczeniodawców u których pacjenci chcą się leczyć. Potencjał i renoma naszych placówek zdrowia są duże, niestety nasze środki finansowe są ograniczone – dodaje dyrektor Suchy.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH