Śląskie: lekarze ze szpitala psychiatrycznego żądają podwyżek i poprawy warunków pracy Specjaliści wskazują, że szpital zatrudnia za mało lekarzy Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

40 z 55 lekarzy zatrudnionych w Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku wypowiedziało klauzulę opt-out w proteście przeciwko warunkom pracy. W styczniu napisali też list do dyrektora, w którym proszą o pilne rozwiązanie najbardziej palących problemów.

Wskazują, że szpital zatrudnia za mało lekarzy, dlatego część z nich ma etaty podzielone pomiędzy dwa oddziały, a chorzy nie mają zapewnionej ciągłości leczenia przez jednego specjalistę. Niektórzy lekarze prowadzą aż dwudziestu pacjentów, co także odbija się na jakości leczenia - informuje Gazeta Wyborcza.

Lekarze oceniają też, że obsada lekarska na dyżurach jest niewystarczająca: dyżuruje trzech lekarzy -  jeden na izbie przyjęć i dwóch na wszystkich pozostałych oddziałach, które mają łącznie ponad 800 łóżek, co daje po 400 chorych na jednego dyżurnego psychiatrę. Lekarze żądają ponadto podwyżek.

Dyrektor szpitala Andrzej Krawczyk spotkał się z lekarzami, ale na ich list pisemnie nie odpowiedział, napisali zatem do NFZ, marszałka województwa, któremu podlega szpital, ministra zdrowia i konsultantów w dziedzinie psychiatrii. W czwartek rzecznik szpitala Dawid Wojcik wydał obszerny komunikat w tej sprawie.

Czytamy w nim, że inne placówki w województwie śląskim mają jednego dyżurnego lekarza na 600 pacjentów (w Rybniku na 400 chorych). Jeśli chodzi o podwyżki, to 5,1 tys. zł podstawy dla specjalisty psychiatry plasuje szpital, zdaniem jego dyrekcji, wśród najlepiej wynagradzających lekarzy placówek psychiatrycznych. Za sam dyżur dzienny, trwający 24 godziny, lekarz w rybnickim szpitalu otrzymuje 270 proc. stawki podstawowej, podczas gdy w innych szpitalach jest to 160 proc. Ponadto szpital spełnia normy zatrudnienia na wszystkich oddziałach, a do pracy na podzielonych etatach zmusza tylko 12 lekarzy.

Zarząd Województwa Śląskiego, któremu podlega placówka, na razie nie zabrał głosu w tej sprawie.

Więcej: wyborcza.pl

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH