Na wizytę u protetyków pacjenci czekają nawet po 10 lat, na endoproteoplastykę stawów biodrowego ok. 8 lat, a kolanowego ok. 6 lat...

Kolejki nie wszędzie są jednakowo długie. Wiele zależy od organizacji pracy w placówce medycznej,jej renomy wśród pacjentów oraz funduszy.

Średnio rok zajmuje pacjentowi dostanie się na Śląsku do alergologa, a do kardiologa 273 dni. Pytani o przyczyny długiego oczekiwania na wizytę u specjalisty dyrektorzy przychodni i szpitali mówią przede wszystkim o braku pieniędzy na leczenie.

Zbigniew Swoboda – dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Sosnowcu twierdzi, że jego placówka już przekroczyła o 5 mln złotych limit za pierwsze półrocze, a szanse na ich odzyskanie w związku z informacjami napływającymi z NFZ, świadczącymi o tym, że rachunków za nadwykonania nie zapłaci, są niewielkie. Dyrektor zapowiada, że w drugim półroczu zacznie pacjentów odsyłać do domu.

Zdaniem dyrektora Swobody, ta dramatyczna sytuacja wymaga szybkiej reakcji. Dodaje przy tym, że choć NFZ konsekwentnie powtarza, że pieniędzy w tym roku dostał mniej, to ma ich przecież o 5 mld zł więcej i powinien tę rezerwę uwolnić.

W braku środków finansowych przyczyn kolejek upatrują również lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Częstochowie. Nie chcą czekać aż NFZ zmieni zdanie i zapłaci za przekroczony limit przyjęć pacjentów. Złożyli pozew w sądzie, by odzyskać pieniądze za nadwykonania. Dyrektor placówki Grzegorz Kupczak twierdzi, że nie mieli wyjścia, bo jedyna rada, jaka przychodzi z NFZ, to ustawiać ludzi w kolejki według stopnia zagrożenia - najbardziej zagrożeni, potem lżej, a w trakcie leczenia sprawdzać, czy przypadkiem komuś się nie pogorszyło.

Na brak specjalistów natomiast jako przyczynę problemów z dostaniem się do poradni specjalistycznych zwraca uwagę Małgorzata Lemańska - dyrektor Wojewódzkiego Zakładu Opieki Zdrowotnej nad Matką, Dzieckiem i Młodzieżą w Częstochowie.
Lemańska uważa, że będzie jeszcze gorzej i to nie dlatego, że opieka zdrowotna nad dzieckiem jest traktowana przez NFZ gorzej. Na rynku bvrakuje po prostu lekarzy specjalistów, których częstochowska placówka mogłaby zatrudnić. Młodzi lekarze nie są zainteresowani tymi specjalnościami, bo proces kształcenia jest długi i trwa ok. 10 lat.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH