Śląskie: jak podzielą pieniądze z funduszu rezerwowego NFZ?

Nie jest wykluczone, że cześć pieniędzy z uruchomionego właśnie przez Centralę NFZ funduszu rezerwowego zostanie przeznaczona w województwie śląskim na uregulowanie nadwykonań. Śląski Oddział Wojewódzki NFZ ma otrzymać 63 846 tys. zł

- Przeprowadzona zostanie analiza nadwykonań, wtedy będzie można określić ile, na co i kiedy - powiedział portalowi rynekzdrowia.pl rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Jacek Kopocz.

Zaznaczył, że kwota 63 846 000 zł zostanie w tym roku przeznaczona przede wszystkim na świadczenia nielimitowane i ratujące życie oraz na dializy, świadczenia paliatywne i hospicyjne, a także na rehabilitację kardiologiczną i neurologiczną.

Jacek Kopocz przypomniał, że w ciągu 8 miesięcy tego roku ogólna kwota świadczeń wykonanych ponad limit przewidziany w kontraktach z Funduszem wyniosła 296 mln zł, w tym dla szpitali to 208 mln zł, zaś w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) nadwykonania sięgnęły 43mln zł.

Jeśli chodzi o szpitale, to największe przekroczenia limitów zanotowano na: kardiologii – 26 mln, chirurgii ogólnej - 20 mln, chorobach wewnętrznych - 19 mln, ortopedii - 12 mln, neurologii - 10 mln, kardiochirurgii - 9 mln, chirurgii naczyniowej - 8 mln i pediatrii - 7 mln zł.

- Przy obecnej dynamice nadwykonania mogą sięgnąć 400 mln zł - dodał rzecznik.

Trzeba bowiem zaznaczyć, że mimo finansowej zapaści, która skłoniła NFZ, by sięgnąć do funduszu rezerwowego szpitale i przychodnie wciąż przyjmują chorych ponad limit przewidziany w kontrakcie z Funduszem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH