Śląskie: innowacyjne projekty medyczne z szansą na 200 tys. euro na start

Portal interaktywnej telewizji internetowej dla służby zdrowia oraz urządzenie umożliwiające ocenę prawdopodobieństwa występowania zawału serca - to jedne z projektów, które zwyciężyły w śląskim konkursie "Wyścig po kapitał".

O jego rozstrzygnięciu w kategorii pod nazwą "200 tys. euro na start" poinformował w piątek (19 października) jeden z organizatorów konkursu - katowicki Park Naukowo-Technologiczny Euro-Centrum. Współfinansowane z unijnych środków przedsięwzięcie służyło wyborowi innowacyjnych projektów, które mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na realizację, ze środków programu "Innowacyjna gospodarka".

- Poszukiwaliśmy pomysłodawców dysponujących innowacyjnym pomysłem lub technologią związaną z odnawialnymi źródłami energii, budownictwem energooszczędnym, technologiami informacyjnymi i medycyną - przypomniała w piątek (19 października) Monika Pilip z zarządu Parku.

Według organizatorów konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem - wpłynęło ponad 200 zgłoszeń i prawie 50 wypełnionych wniosków aplikacyjnych. Główną nagrodą było przyjęcie pomysłu do tzw. preinkubacji, co oznacza szansę na otrzymanie 200 tys. euro wsparcia na rozkręcenie biznesu. Pierwszą nagrodę otrzymał Eugeniusz Pieszka za opracowanie sposobu ochrony przed niskotemperaturową korozją siarkową wewnętrznej powierzchni przewodu spalinowego komina.

Konkursowe jury przyznało na dwa wyróżnienia - otrzymały je projekty z dziedziny ochrony zdrowia. Jedno z wyróżnień otrzymał Tomasz Kotliński za projekt budowy i wdrożenia portalu polskiej interaktywnej telewizji internetowej dla lekarzy, farmaceutów, biotechnologów i pozostałych pracowników służby zdrowia.

Ma to być również "wirtualny uniwersytet" dla lekarzy na etapie specjalizacji oraz studentów medycyny. Aplikacja zawiera 23 ścieżki dokształcania za pomocą materiałów multimedialnych, uzupełnionych testami wiedzy. Rozwiązania technologiczne pozwalają także np. na przekaz on-line raportów skuteczności nowych leków i badań klinicznych.

Drugie wyróżnienie otrzymał Grzegorz Kubiak - autor urządzenia do oceny stężenia kwasu mlekowego we krwi włośniczkowej. Pomiar wykonywany jest za pomocą automatycznego nakłuwacza, co umożliwia biochemiczną ocenę prawdopodobieństwa występowania zawału serca. Krew pobierana jest z opuszka palca pacjenta, a wynik pomiaru stanowi jednocześnie informację o ewentualnej konieczności porozumienia się z lekarzem.

Urządzenie ma być relatywnie tanie dla chorego oraz dla systemu opieki zdrowotnej, a jednocześnie podnieść komfort życia pacjentów z przewlekłą chorobą wieńcową i poprawić wczesną diagnostykę zawału serca.

Zarówno laureat nagrody głównej, jak i laureaci wyróżnień, mają szansę na 200 tys. euro.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH