Śląskie: było 5,7 mln zł na OIT w Cieszynie, teraz NFZ proponuje.... 625 zł

NFZ planuje drastyczne obniżenie kontraktu na leczenie pacjentów w 12-łóżkowym oddziale intensywnej terapii w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie (ZZOZ).

W tym roku oddział miał kontrakt na poziomie 5,7 mln zł. ZZOZ w Cieszynie złożył w Śląskim Oddziale Wojewódzkim NFZ ofertę na 6 mln zł. Tymczasem Fundusz zaproponował kontrakt w wysokości 625 zł - informuje portal gazeta.pl.

Anna Bednarska-Czerwińska, dyrektorka ZZOZ w Cieszynie, nie kryje wzburzenia. Podkreśla, że pod względem standardów leczenia na intensywnej terapii jej placówka mogłaby konkurować z niejedną kliniką. Ponadto zauważa, że w powiecie cieszyńskim nie ma innego takiego oddziału, bo w ogóle nie ma innego szpitala. Zwraca uwagę, że szpital został pokrzywdzony także przy przyznawaniu kontraktów na inne oddziały.

Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wyjaśnia, że na razie sporządzono jedynie ranking złożonych ofert, a szpitale otrzymały tylko wstępne propozycje. Kopocz podkreśla, że kluczowe będą negocjacje w części niejawnej, a ich końcowy efekt będzie znany dopiero w chwili rozstrzygnięcia całego konkursu.

Tymczasem w cieszyńskim szpitalu już 14 grudnia ogłoszono protest pracowników przeciwko polityce śląskiego NFZ. Na stronie internetowej szpitala pojawił się apel dyrekcji do personelu oraz mieszkeńców regionu.

- W związku planowanym zaniżeniem kontraktów dla niektórych oddziałów Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie, w stosunku do rzeczywistych potrzeb, zwracamy się do Państwa z prośbą o przyłączenie się do protestu przeciw tak niesprawiedliwemu, w stosunku do wykonywanych świadczeń, podziałowi środków finansowych w powiecie cieszyńskim - czytamy w apleu.

Dyrekcja lecznicy informuje, że rocznie izba przyjęć placówki zaopatruje około 45 tys. pacjentów, liczba hospitalizowanych sięga 23 tys., więc przyznane środki nie wystarczą na zabezpieczenie ciągłości pracy oddziałów i zapewnienia odpowiedniego leczenia. W szpitalnym apelu znajduje się informacja, z której wynika, że w ostatnich trzech latach zainwestowano w placowkę około 40 mln zł pozyskanych w dużym stopniu z funduszy unijnych.

Dyrekcja podkreśla, że w konkursie ogłoszonym przez Śląski Wojewódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia oferty złożone przez ZZOZ w Cieszynie uzyskały najwyższą z możliwych ocen, jednak nie znalazło to odzwierciedlenia w wysokości środków zaproponowanych przez NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH