Śląskie: będzie wniosek do NFZ o przesunięcie kontraktowania o kwartał

Z wnioskiem o przesunięcie kontraktowania o kwartał wystąpi do NFZ śląsko-dąbrowska "Solidarność", ponieważ szpitale muszą mieć czas na dostosowanie się do nowych wymogów - poinformowała we wtorek (15 listopada) przewodnicząca związkowej sekcji służby zdrowia Halina Cierpiał.

Wniosek śląsko-dąbrowskiej NSZZ "Solidarność" dotyczy projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia z 3 listopada tego roku, który wprowadza zmiany w zakresie wymogów związanych z kontraktowniem usług medycznych. Jednym z nowych wymogów jest np. wyposażenie w łóżko do intensywnej terapii placówki realizującej hospitalizację tzw. planową oraz utworzenie we wszystkich szpitalach punktów aptecznych.

- Od stycznia zgodnie z nowymi wymogami w każdym szpitalu będzie musiał funkcjonować punkt apteczny. To będzie obligowało szpital do zatrudnienia magistra farmacji, co wpłynie na wzrost kosztów osobowych. Po drugie, trzeba będzie przygotować specjalne pomieszczenia i wyposażyć je, co wpłynie na wzrost kosztów utrzymania. Po trzecie, placówki zdrowotne mają za mało czasu na wprowadzanie tych zmian - powiedziała Cierpiał.

Wśród projektowanych wymogów znalazło się m.in. zatrudnienie pielęgniarki operacyjnej w przypadku okulistyki. Do tej pory podczas zabiegów mogła asystować instrumentariuszka.

Koszty podniesienia kwalifikacji (szkolenia) instrumentariuszki będzie musiał pokryć pracodawca, ale - jak powiedział - wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych Krzysztof Macha, kurs dokształcający trwa trzy lata.

- W województwie śląskim jest zaledwie kilkanaście osób, które posiadają takie uprawnienia w okulistyce, a nie będzie można przeprowadzić zabiegu usuwania zaćmy jeśli placówka medyczna nie będzie miała takiego pracownika - tłumaczył.

Macha dodał, że tego typu zabiegi okulistyczne stanowią podstawową działalność w przypadku niepublicznych placówek medycznych. W województwie śląskim takich placówek jest 28.

Zdaniem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych minimalny koszt dostosowania się do nowych wymogów, jak np. zakupienie łóżka do intensywnej terapii, waha się od 150 do 200 tys. zł.

- To może spowodować, że z rynku zniknie wiele placówek, bo nawet rejestracja apteki szpitalnej trwa dwa miesiące - tłumaczył Macha.

We wtorek (15 listopada) śląsko-dąbrowska Solidarność zaapelowała do pracodawców ze wszystkich śląskich placówek medycznych, aby nie przystępowali do konkursów na kontraktowanie świadczeń zdrowotnych. Zapowiedziała, że wystąpi do NFZ z wnioskiem o przesunięcie terminu kontraktowania o jeden kwartał. Apel jest równoznaczny z wystąpieniem do NFZ o aneksowanie obowiązujących do 31 grudnia tego roku umów.

Zdaniem związkowców, przesunięcie kontraktowania o kwartał pozwoli placówkom medycznym na dostosowanie się do nowych wymogów oraz na "weryfikację tego projektu rozporządzenia", co będzie możliwe po objęciu resortu zdrowia przez nowego ministra.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH