Radni Sejmiku Województwa Śląskiego zadecydowali w środę (21 października) o połączeniu szpitali wojewódzkich w Częstochowie, przychodni w Katowicach oraz o likwidacji publicznego Zakładu Pulmonologii w Tarnowskich Górach.

Połączone zostaną dwie częstochowskie lecznice: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Najświętszej Maryi Panny i Wojewódzki Szpital Zespolony im. prof. W. Orłowskiego.  Obie placówki mają charakter jednostek wielospecjalistycznych.

Uporządkowanie ich struktury i faktyczne przemieszczenie oddziałów ma pozwolić na wyłonienie szpitala wiodącego, wysokospecjalistycznego, z tzw. „łóżkami ostrymi”.

Jak informuje zarząd województwa śląskiego, lecznica będzie miała strategiczny charakter w regionie częstochowskim. Połączenia szpitali pozwoli na zmniejszenie kosztów wynikających z dostosowań pomieszczeń i urządzeń szpitali do wymogów, jakim powinny odpowiadać pod względem fachowym i sanitarnym pomieszczenia i urządzenia zakładu opieki zdrowotnej.

Radni zdecydowali także o połączeniu Zespołu Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach oraz Wojewódzkiego Zespołu Ochrony Zdrowia Matki, Dziecka i Młodzieży w Katowicach.

Te dwie wielospecjalistyczne przychodnie działają w jednym budynku. Ich połączenie pozwoli m.in. skuteczniej zarządzać nieruchomością i zmniejszyć koszty obsługi budynku.

Na sesji podjęto także uchwałę dotyczącą likwidacji publicznego Zakładu Pulmonologii w Tarnowskich Górach. Świadczenia medyczne udzielane dotąd przez tę placówkę będą przejęte przez zawiązaną przez pracowników spółkę kapitałową Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zakład Pulmonologii sp. z o.o., która powstała 1 lipca br.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH