Śląskie: będzie nowy konkurs dla szpitali okulistycznych

Dyrektorzy oddziałów NFZ, zgodnie z przepisami, tam gdzie został ograniczony dostęp pacjentów do świadczeń z zakresu leczenia zaćmy i jaskry, we własnym zakresie podejmą decyzję o ogłoszeniu nowego konkursu.

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 15 września 2011 roku, szpital, który ubiega się o kontrakt z NFZ na leczenie zaćmy i jaskry, musi zatrudniać wyspecjalizowaną pielęgniarkę operacyjną. Tych brakuje w całym kraju. Problem z tym mają także świadczeniodawcy na Śląsku. Prawie 80 proc. szpitali, zarówno publicznych, jak i prywatnych, nie jest w stanie spełnić tego wymogu.

- Tam gdzie zostały spełnione wszystkie wymogi przez świadczeniodawców, konkursy zostały rozstrzygnięte i od 1 stycznia np. szpitale w Bielsku i Cieszynie będą działały na mocy nowego kontraktu. W wielu jednak powstał problem, jak na przykład w SPSK nr 5 w Katowicach, gdzie rocznie przeprowadza się kilka tysięcy zabiegów leczenia zaćmy - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Jacek Kopocz, rzecznik prasowy Śląskiego OW NFZ.

Konkurs z zakresu lecznictwa szpitalnego w województwie śląskim musiał być zatem, z powodu wymogów formalnych częściowo unieważniony. Odrzucone zostały oferty szpitali, które nie zatrudniają pielęgniarek instrumentariuszek na blokach okulistycznych.

- W swoim piśmie z 13 grudnia br. prezes NFZ przypomniał dyrektorom oddziałów wojewódzkich, w związku z toczącymi się postępowaniami konkursowymi o udzielanie świadczeń możliwe jest wyłącznie na warunkach zawartych w artykule 161 b ustawy o świadczeniach. W przypadku niespełnienia warunków w części dotyczącej personelu dyrektor może przeprowadzić dodatkowe postępowanie konkursowe, wtedy gdy w wyniku pierwszego konkursu nie został zagwarantowany pacjentom dostęp do świadczeń - mówi Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ.

- Ponieważ województwo zostało podzielone na subregiony, i nie we wszystkich został zagwarantowany pacjentom do tego typu świadczeń, żeby zapewnić ich ciągłość, umowy z dotychczasowymi placówkami, które je realizują, będą aneksowane co najmniej na styczeń. Zostanie też ogłoszony i przeprowadzony kolejny konkurs - stwierdza Jacek Kopocz.

Jak dodaje rzecznik Ślaskiego OW Funduszu, część placówek, podobnie jak SPSK nr 5 przy ul. Ceglanej w Katowicach spełni wymóg zatrudnienia pielęgniarki operacyjnej, co sygnalizował już w trakcie trwania pierwszego konkursu jej dyrektor. Niestety, wówczas na spełnienie wymogów konkursowych, zgodnie z postępowaniem konkursowym, było już za późno.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH