Śląskie: apel stowarzyszenia prywatnych szpitali do rządu

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych wystosowało apel do premiera Donalda Tuska w sprawie nowych rozwiązań, które mogłyby ułatwić rozwój sektora niepublicznych szpitali. Napisali, że oczekują długoterminowej strategii.

Na zorganizowanej w poniedziałek (19 września) w Katowicach konferencji pt. "Czy pacjentom w Polsce potrzebne są prywatne szpitale?" prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych Andrzej Sokołowski powiedział, że chciałoby ono otwartej dyskusji oraz prezentacji "kompleksowej reformy systemu ochrony zdrowia".

- Ważne jest zrozumienie potrzeb społecznych w zakresie rozwoju ochrony zdrowia, które wymagają coraz bardziej specjalistycznej i dostępniejszej opieki zdrowotnej. Wiele państw Unii Europejskiej dostrzegło ten problem, dlatego o wiele wcześniej zaczęły organizować sektor prywatny - powiedział PAP Sokołowski.

- W krajach UE szpitale prywatne mają od 20 do 40 proc. rynku. Dotyczy to nie tylko Europy Zachodniej, ale także Bułgarii czy Rumunii - powiedział wiceprezes Stowarzyszenia Krzysztof Macha.

W apelu do premiera członkowie Stowarzyszenia napisali, że konieczne jest wdrożenie zintegrowanego systemu planowania już na poziomie lokalnym, ponieważ społeczeństwo się starzeje i trzeba dostosować opiekę zdrowotną do zmian demograficznych.

Szpitale prywatne chcą także stworzenia gruntu dla rozwoju silnych prywatnych ubezpieczycieli, którzy mogliby w przyszłości stanowić alternatywę dla NFZ. Apelowali również o "wyeliminowanie uznaniowości" w ramach kontraktowania świadczeń.

Zdaniem prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej dr. Macieja Hamankiewicza sektor prywatny ze względu na uwarunkowania prawne jest i tak w uprzywilejowanej sytuacji w stosunku do sektora publicznego.

- Prywatny podmiot może otwierać oddziały, jakie chce, i przyjmować pacjentów wedle uznania, a w przypadku powikłań odesłać pacjenta do szpitala publicznego, który będzie płacił za leczenie - powiedział prezes Rady.

Podkreślał, że tych "nierówności" świadczących na korzyść sektora prywatnego można wskazać więcej.

- Tak jest na przykład w kwestii ustawy o zamówieniach publicznych. Prywatny szpital może kupić leki natychmiast, a publiczny musi zorganizować raz w roku przetarg i kupić po narzuconej cenie - powiedział Hamankiewicz.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH