Śląskie: WRDS apeluje do władz Chorzowa o wstrzymanie połączenia dwóch szpitali Prezydium WRDS zaapelowało o zdjęcie projektu uchwały w tej sprawie z porządku obrad Rady Miasta Fot. Archiwum

O wstrzymanie działań zmierzających do połączenia dwóch szpitali - Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii z Zespołem Szpitali Miejskich - zaapelowało w środę do władz Chorzowa prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (WRDS) w Katowicach.

Połączenie placówek miałoby nastąpić do końca tego półrocza. To odpowiedź miasta na wprowadzenie sieci szpitali zakwalifikowanych do odpowiednich poziomów organizacyjnych, od czego będzie zależało ich finansowanie. Samorząd Chorzowa przekonuje bowiem, że po zapowiadanej zmianie przepisów, tylko takie rozwiązanie zapewni utrzymanie wszystkich oddziałów szpitalnych.

Decyzja ma zostać podjęta podczas czwartkowej sesji Rady Miasta. Prezydium WRDS zaapelowało jednak o zdjęcie projektu uchwały w tej sprawie z porządku obrad i przedłużenie w ten sposób konsultacji.

"W ocenie prezydium WRDS, tak poważna decyzja i znamienna dla zabezpieczenia opieki zdrowotnej mieszkańców, zwłaszcza dzieci, tak z Chorzowa, jak i spoza miasta wymaga dogłębnej analizy, a także wszechstronnego rozważenia jej skutków. Należy również mieć na uwadze wymiar społeczny tego rodzaju rozstrzygnięć" - czytamy w przesłanym PAP piśmie adresowanym do prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali i przewodniczącego Rady Miasta Krzysztofa Hornika.

Prezydium Rady zaproponowano także, by sprawa połączenia szpitali została omówiona na posiedzeniu plenarnym WRDS, które zostałoby zwołane "w terminie dogodnym dla władz miasta".

Tematykę tę - jak podano w informacji prasowej - podjęto na wniosek wojewody śląskiego oraz pracowników Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka chorzowskiego magistratu Karolina Skórka, władze miasta nie wiedziały, że kwestia połączenia szpitali będzie omawiana podczas spotkania WRDS. - Nie dostaliśmy zaproszenia na to spotkanie, a chętnie byśmy wtedy wytłumaczyli, skąd ta decyzja i ten pośpiech. Robimy to, by dostosować szpitale do nowych przepisów i uratować przed ewentualnym zamknięciem niektórych oddziałów. Nie możemy czekać z decyzją, ponieważ moglibyśmy nie zdążyć przed terminami możliwego wejścia zmian w życie - podała Skórka.

Zgodnie z projektowanym przez resort zdrowia systemem, szpitale, które zostaną zakwalifikowane do tzw. sieci będą miały zagwarantowane finansowanie świadczeń ze środków publicznych (tzw. ryczałt), ale wyłącznie w tych zakresach, które mieszczą się w ramach określonego poziomu (projekt ustawy przewiduje 6 poziomów organizacyjnych w ramach sieci). Umowa z NFZ zostanie zawarta przez placówki, które wejdą do sieci, na cztery lata. Szpitale, które nie zostaną włączone do systemu, będą ubiegały się o finansowanie świadczeń zdrowotnych w drodze konkursu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH