Śląskie: PZU kupi niektóre marszałkowskie szpitale?

Zarząd województwa śląskiego prowadzi rozmowy ze spółką PZU w sprawie sprzedaży kilku podległych marszałkowi lecznic. Ubezpieczyciel od ponad roku buduje sieć przychodni. Teraz chce wejść w segment szpitalny.

Jak informuje Gazeta Wyborcza, Grupa PZU jest zainteresowana inwestowaniem na rynku ochrony zdrowia. W tym celu powołano już spółkę córkę PZU Zdrowie. Firma od ponad roku buduje własną sieć przychodni - obecnie jest to prawie 20 placówek, w tym dwa sanatoria. Od dłuższego czasu przygotowuje się również do wejścia w segment szpitalny.

Więcej: www.gazeta.pl

Jak informuje Witold Trólka z biura prasowego marszałka województwa ślaskiego, zarząd województwa prowadzi z PZU rozmowy, które nie zobowiązują żadnej ze stron.

- Nie zostały też wytypowane żadne szpitale, ponieważ na ten moment nie została podjęta wiążąca decyzja w tej sprawie - podaje Rynkowi Zdrowia Trólka. 

Podczas VII Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach , w kwietniu 2015  r., Aleksandra Skowronek, wicemarszałek województwa śląskiego przypomniała, że samorząd województwa śląskiego jest organem założycielskim dla 38 szpitali w formie SPZOZ-ów oraz udziałowcem siedmiu lecznic już przekształconych w spółki.

Podała, że zarząd pracuje nad tym, by oferta podległych mu placówek była jak najbardziej atrakcyjna - tak, by miały szansę na rynku, na którym działa coraz mocniejsza konkurencja w postaci świetnie doinwestowanych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt podmiotów prywatnych.

Poruszając temat przekształceń szpitali, wicemarszałek Skowronek nawiązywała do samorządowych oczekiwań związanych z udziałem prywatnego kapitału w spółkach prowadzących lecznice.

Jej zdaniem, patrząc racjonalnie, wydawałoby się, że bardziej celowe jest inwestowanie w już istniejącą bazę ochrony zdrowia, zarówno szpitale w wojewódzkie, jak i powiatowe, niż powstawanie nowych podmiotów.

- Samorządy interesuje, by w tworzonych w wyniku przekształceń spółkach pojawiali się inwestorzy strategiczni. Dokapitalizujmy tę bazę, która jest w tej chwili, a nie twórzmy kolejnych podmiotów aspirujących do kontraktów. Mamy nadzieję, że mapa potrzeb zdrowotnych ureguluje nam tę sytuację - podsumowała wicemarszałek

Czytaj też: Z myślą o kontraktowaniu

W opinii dr. Adama H. Pustelnika, eksperta w dziedzinie ubezpieczeń, prezesa Zarządu AhProfit Sp. z o.o., PZU może mieć w planach przejęcie sieci szpitali i ma środki, żeby to zrobić.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH