Śląskie: OZZL zapowiada strajk ostrzegawczy

Możliwość zorganizowania jednogodzinnego protestu lub strajku ostrzegawczego lekarzy woj. śląskiego m.in. z powodu braku zgody na podział funduszu zapasowego przez NFZ zapowiedział w środę (16 listopada) Region Śląski Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Zarząd Regionu Śląskiego i Śląski Komitet Strajkowy OZZL podjęli decyzję o kolejnym zaostrzeniu protestu prowadzonego w ramach ogłoszonego 28 września pogotowia strajkowego.

Zaostrzenie będzie polegać na rozpoczęciu w przyszłym tygodniu akcji protestacyjnej pod hasłem "Dość dyskryminacji śląskich pacjentów", która będzie polegała m.in. na rozwieszeniu w śląskich szpitalach i poradniach napisów oraz plakatów. OZZL zapowiedział także możliwość zorganizowania jednogodzinnego protestu lub strajku ostrzegawczego lekarzy województwa śląskiego.

- Nie ma decyzji co do terminu strajku. Jest to środek ostateczny, na pewno podejmiemy aktywne działania, aby wspólnie z innymi zainteresowanymi organizacjami, w tym związkami zawodowymi, ale również pracodawcami, aptekarzami i pielęgniarkami, zorganizować co najmniej jednogodzinny protest" - powiedział agencji w środę (16 listopada) przewodniczący Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy dr Maciej Niwiński.

Niwiński poinformował, że protest lub strajk zostanie przeprowadzony najpóźniej do połowy grudnia.

Śląski OZZL poinformował, że w piątek wystąpi do Zarządu Krajowego OZZL z wnioskiem o podjęcie uchwał w sprawie: ustawy refundacyjnej, która - zdaniem lekarzy związkowców - od stycznia 2012 roku pozbawi pacjentów "prawa do refundowanych przez NFZ recept lub jego znacznego ograniczenia" oraz "rażąco krzywdzącego dla pacjentów m.in. woj. śląskiego podziału pieniędzy z funduszu zapasowego NFZ".

W październiku Śląski Oddział Wojewódzki NFZ otrzymał z rezerwy wynoszącej ponad 594,2 mln zł - niewiele ponad 15 mln zł, podczas gdy oddział mazowiecki - ponad 537 mln zł, a pomorski - blisko 41,4 mln zł.

Zarząd Regionu Śląskiego OZZL przekonywał w środę w Katowicach, że "spadek nakładów publicznych na śląską ochronę zdrowia doprowadzi w 2012 roku do ogłoszenia upadłości przez wiele szpitali, wydłużenia kolejek do świadczeń medycznych, zamknięcia oddziałów szpitalnych.

Weryfikacji podziału środków z funduszu zapasowego domaga się także sejmik województwa śląskiego. Rezolucję w tej sprawie jednogłośnie przyjęli w poniedziałek (14 listopada) wojewódzcy radni. Nowego podziału 594,2 mln zł chcą także związkowcy ze Śląskiej Regionalnej Sekcji Służby Zdrowia NSZZ "Solidarność", którzy dwukrotnie byli w tej sprawie w Ministerstwie Zdrowia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH