Śląskie: OZZL protestuje i pikietuje

W środę (5 października) lekarze województwa śląskiego rozpoczynają protesty oraz przygotowania do strajku generalnego w ramach ogłoszonego pogotowia strajkowego. W godzinach pomiędzy 17.00 a 18.00 przed gmachem Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach związkowcy z OZZL organizują pikietę.

Związek, w rozesłanej do redakcji gazet informacji, zarzuca "części Zarządu Województwa Śląskiego oraz niektórym samorządom powiatowym, naruszanie konstytucyjnego prawa pacjenta do równego dostępu do świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych".

W opinii związkowców naruszanie prawa polega m.in. na zamykaniu oddziałów szpitalnych przez niektórych pracodawców z naruszeniem prawa, nadmiernym ograniczaniu zatrudnienia personelu medycznego w oddziałach szpitalnych, zatrudnianiu lekarzy na umowy cywilnoprawne celem ominięcia przepisów dotyczących czasu pracy i odpoczynku lekarza.

Ponadto OZZL zarzuca władzy publicznej dyskryminację grupy zawodowej lekarzy oraz bezprawnego utrudniania prowadzenia legalnej działalności związkowej przez OZZL, bezprawnego zwalniania oraz dyskryminacji przewodniczących, członków zarządów i innych działaczy związkowych oraz lekarzy czynnie wspierających OZZL.

W ocenie związkowców - czytamy w piśmie sygnowanym przez Macieja Niwińskiego, przewodniczącego Zarządu Regionu Śląskiego OZZL - wszystkie te działania mają związek z faktem, że OZZL wskazuje na niebezpieczeństwa, jakie niesie za sobą wybiórcze wprowadzanie elementów rynkowych do ochrony zdrowia, bez zachowania równowagi wszystkich elementów systemu. Dotyczy to zwłaszcza przekształcenia szpitali w spółki handlowe z utrzymaniem administracyjnego ustalania cen za refundowane świadczenia zdrowotne i limitowania tych świadczeń.

Taka sytuacja sprawia - kontynuują autorzy pisma, które otrzymał portal rynek zdrowia.pl - szpitalne spółki, chcąc dostosować się do kwot, jakie otrzymują od NFZ, z reguły zaniżonych w stosunku do rzeczywistych kosztów świadczeń, muszą redukować personel medyczny narażając bezpieczeństwo chorych, ograniczać udzielanie świadczeń zbyt nisko wycenionych przez NFZ i obniżać jakość leczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH