Śląskie: OZZL nie chce takich przekształceń szpitali

17 listopada o 17.00 OZZL będzie protestować przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego przeciwko przekształceniom szpitali i nadmiernym oszczędnościom w placówkach ochrony zdrowia.

Zarząd Regionu Śląskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy zapowiada, że jest to pierwsza z wielu akcji protestacyjnych, które lekarze i pacjenci będą prowadzić w najbliższych tygodniach i miesiącach. Uczestnicy zgromadzenia przyniosą transparenty, pochodnie i gromnice.

– Zaczynamy obserować w niektórych szpitalach województwa śląskiego możliwość wystąpienia zagrożenia dla życia i zdrowia pacjentów spowodowanego drastycznymi oszczędnościami, wprowadzanymi przez niektórych dyrektorów – wyjaśnia nam powody protestu Maciej Niwiński, przewodniczący regionu śląskiego OZZL.

Jego zdaniem przyczyną takiego stanu rzeczy jest zapowiedź ministerstwa wprowadzenia czegoś, co nazywa antyrynkiemm w ochornie zdrowia.

– Chodzi o przekształcenie szpitali w spółki i przekazanie całej odpowiedzialności za zadłużenie szpitali samorządom. Szpital taki w rzeczywistości wcale nie działa w warunkach rynkowych, może tylko ograniczać koszty, natomiast na przychody nie ma wpływu, ponieważ uzależnione są one wyłącznie od administracyjnych decyzji rządu lub Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Maciej Niwiński.

Według niego narzucone limity oraz wycena usług często nie pokrywa kosztów działania placówek medycznych. Podkreśla fakt, że skutki drastycznych oszczędności w szpitalach to np. brak lekarzy dyżurnych na niektórych oddziałach, gdzie przyjmuje się pacjentów w ciężkim stanie, zmuszanie lekarzy do podpisywania umów o pracę lub cywilno-prawnych poszerzonych poza ich kwalifikacje.

– Do tego dochodzi zmniejszenie zatrudnienia lekarzy, co powoduje nie tylko wydłużanie się i tak długich kolejek do procedur medycznych, ale także zagrożenie życia pacjentów w sytuacji, kiedy np. na oddziale z jednym lekarzem pojawi się dwóch pacjentów w stanie ciężkim – mówi Niwiński.
Krzysztof Bukiel, przewodniczacy OZZL zwraca uwagę na to, że dyrektorzy w szpitalach przekształconych w spółki często tną koszty, przekraczając granice bezpieczeństwa, dążą też do zmniejszania wynagrodzeń na co związek nie może się zgodzić.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH