Śląskie: Caritas bez kontraktu na opiekę długoterminową

Blisko 250 obłożnie chorych pacjentów - dotychczasowych podopiecznych stacji Caritas Diecezji Gliwickiej i Opolskiej - od lipca ma korzystać z pomocy innych pielęgniarek. Oferta Caritasu została odrzucona w ostatnim konkursie Narodowego Funduszu Zdrowia na świadczenia w tym zakresie.

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ poinformował, że zwyciężyły oferty "w optymalnej jakości i po dobrej cenie".

Podczas środowej (2 lipca) konferencji prasowej w Gliwicach przedstawiciele Caritasu wyjaśniali, że przygotowują kolejne odwołanie w tej sprawie - pierwsze nie zostało uwzględnione. Wyrazili obawę, że opieka nad pacjentami odczuwalnie się pogorszy. Poinformowali, że w związku z utratą kontraktu musieli wypowiedzieć umowę o pracę 35 pielęgniarkom. Ich zdaniem o wyborze innej oferty zdecydowała niższa cena, nie wzięto natomiast pod uwagę wyposażenia i doświadczenia pielęgniarek z Caritasu.

Kontrakt straciło 17 stacji opieki Caritas Diecezji Gliwickiej oraz 1 z diecezji opolskiej - wszystkie świadczące usługi na terenie województwa śląskiego.

Stacje Caritasu świadczyły pomoc pielęgniarską w domach od 22 lat. W 2000 r. to specjaliści z tej instytucji opracowali standardy opieki na ten rodzaj świadczeń pielęgniarskich na potrzeby ówczesnej Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych.

Jak poinformowała rzeczniczka Śląskiego OW NFZ Małgorzata Doros, o wyborze innego oferenta przesądziła m.in. cena i certyfikat ISO, którego placówki Caritasu nie miały.

Zdaniem Caritas, certyfikat ten "nie przekłada się na bezpośrednią jakość pracy przy łóżku pacjenta", a cena, jaką zaproponował Caritas, jest uczciwa i uwzględnia wszystkie koszty. Zaznaczyli, że na pracę personelu Caritasu nie było nigdy skarg i zażaleń.

Doros poinformowała, że po konkursie przeprowadzonym na terenie trzech miast: Gliwic, Zabrza i Bytomia oraz 4 powiatów: raciborskiego, lublinieckiego, gliwickiego i tarnogórskiego, gdzie wcześniej świadczył usługi Caritas, udało się objąć opieką 1371 chorych, wcześniej było to 1313 osób.
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH