Śląskie:17 listopada decyzja sądu ws. salowych z Dąbrowy Górniczej

17 listopada sąd w Dąbrowie Górniczej wskaże, kto jest pracodawcą salowych ze Szpitala Specjalistycznego.

Od 7 września kobiety okupują dąbrowski magistrat – straciły pracę, gdy nie zgodziły się na nowe warunki po zmianie firmy sprzątającej w szpitalu.

5 listopada przed sądem pracy odbyły się rozprawy w ich sprawie. Salowe domagają się, by sąd ustalił, czy Spółdzielnia Inwalidów Naprzód z Krakowa jest ich nowym pracodawcą. Po wygranym przetargu krakowska spółdzielnia odmówiła przyjęcia ich na dotychczasowych zasadach, proponując np. dwuletnie umowy o pracę zamiast bezterminowych.

Salowe od 2004 roku pracowały w firmie Aspen, która wygrała wówczas przetarg na sprzątanie dąbrowskiego szpitala i przejęła zatrudnione w nim wcześniej salowe. Podpisano porozumienie gwarantujące im pracę i płace. Przed kilkoma miesiącami nowy przetarg wygrała Spółdzielnia Inwalidów Naprzód.

Salowe nie zgodziły się na zaproponowane przez jej kierownictwo nowe zasady, oczekując umów o pracę na czas nieokreślony i minimalnego ustawowego wynagrodzenia. Na początku września, gdy salowe przyszły do pracy, Spółdzielnia Naprzód odmówiła ich przyjęcia, argumentując, że pracownice w określonym terminie nie przyjęły oferty.

Spór odtąd rozszerzył się m.in. na dąbrowski samorząd. Salowe 7 września podjęły rotacyjną okupację jego siedziby uważając, że odpowiedzialność za obecną sytuację spada także na władze miasta, które w 2004 roku – przekazując sprzątanie Szpitala Specjalistycznego firmie zewnętrznej – zapewniały, że salowym włos z głowy nie spadnie.

Salowe jednocześnie złożyły do sądu pracy pozwy w sprawie ustalenia pracodawcy. Wskazały Spółdzielnię Naprzód, która ich zdaniem powinna je przejąć od firmy Aspen, poprzednio świadczącej usługi sprzątania w szpitalu.

– Sąd ogłosi wyrok za dwa tygodnie, ale jesteśmy dobrej myśli. Protest okupacyjny w dąbrowskim magistracie trwa już dwa miesiące i straciłyśmy wszelkie złudzenia, że obecne władze miasta pomogą salowym w zachowaniu ich miejsc pracy – powiedziała przewodnicząca Solidarności w dąbrowskiej placówce, Elżbieta Żuchowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH