Śląski samorząd: przerwa w działaniu szpitala w Tychach - konieczna

Procedury NFZ wymagają, by podczas przekształcenia własnościowego szpitala wojewódzkiego w Tychach, wystąpiła blisko dwutygodniowa przerwa w działaniu szpitalnych oddziałów - poinformował samorząd województwa śląskiego.

Zgodnie z uchwałą sejmiku województwa 19 maja będzie ostatnim dniem działalności Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 1 im. prof. J. Gasińskiego w Tychach w dotychczasowej formule organizacyjno-prawnej - SP ZOZ. Leczenie szpitalne od 1 czerwca przejmie spółka Megrez, w której 100 proc. udziałów będzie należeć do woj. śląskiego. Leczenie otwarte, czyli przychodnie, pozostanie w strukturze SP ZOZ.

- Spółka, która będzie przejmowała szpital, nie będzie przejmowała go poprzez cesję kontraktu NFZ, bo nie może - to są wymogi Funduszu. Musi stanąć do konkursu, jak każdy inny podmiot. Musi być zatem wygaszona działalność, NFZ musi dokonać kontroli stanu miejsca, pomieszczeń, środków, personelu i wtedy działalności nie może tam prowadzić inny podmiot - powiedział w czwartek (26 kwietnia) odpowiedzialny m.in. za ochronę zdrowia wicemarszałek woj. śląskiego Mariusz Kleszczewski.

Dyrektor tyskiego szpitala Jarosław Madowicz poinformował, że w środę po południu (25 kwietnia) na oddziałach tyskiego szpitala przebywało 203 pacjentów. Zaznaczył, że placówka stara się nie przyjmować nowych, o których wiadomo, że czas ich hospitalizacji może przekroczyć termin 19 maja. Tacy pacjenci są kierowani do innych placówek w regionie. Chorzy, którzy będą musieli zostać z tyskiego szpitala przeniesieni przed 19 maja, mają być przenoszeni w sposób możliwie najmniej dla nich uciążliwy.

W szpitalu trwają - zgodnie z prawem - zwolnienia grupowe. Ponieważ nie będzie ciągłości między pracą SP ZOZ, a nową działalnością Megrezu, załoga nie może przejść automatycznie do nowego pracodawcy. - Spółka Megrez zaprasza wszystkich, którzy chcą pracować w tym szpitalu. Choć personel w spółce jest, bo inaczej nie mogłaby składać swojej oferty do NFZ, na pewno każdy, kto chce pracować w tym szpitalu, może się zgłosić - ocenił Kleszczewski.

Jak wyjaśnił wicemarszałek, spółka Megrez rozpocznie działalność bez obciążenia zadłużeniem. Zobowiązania dotychczasowego szpitala zostaną przy SP ZOZ (wraz m.in. z pracownikami podlegającymi ochronie związkowej).

- Robimy to po to, aby ten szpital funkcjonował przez następne wiele, wiele lat - zapewnił Kleszczewski. - Jesteśmy zmuszeni do tego typu przekształcenia. Ten tryb nie jest zwyczajny, ale nikt nie wymyślił innego, aby móc zachować ciągłość leczenia w tym szpitalu. Ten szpital od 1 stycznia nie funkcjonowałby - argumentował Kleszczewski.

Wicemarszałek przyznał, że nie ma pewności, czy nowa spółka otrzyma kontrakty na działalność wszystkich dotychczasowych oddziałów. Zapewnił jednak, że Megrez przygotuje "dobrą ofertę" i z "olbrzymim prawdopodobieństwem" tak się stanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH