Władze wojwództwa śląskiego zaapelowały we wtorek (16 czerwca) o przerwanie strajku części personelu podlegającego mu Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku.

W szpitalu tego dnia głodowało siedem osób - dwie z nich, które przestały we wtorek (16 czerwca) przyjmować płyny, po zasłabnięciu, zabrało pogotowie.

Strajk trwa już blisko trzy tygodnie. Popiera go część średniego i niższego personelu placówki - według organizatorów, ok. 150-200 z 500 zatrudnionych tam pielęgniarek, sanitariuszy, salowych czy techników medycznych.

Jak poinformowało we wtorek (16 czerwca) biuro prasowe zarządu woj. śląskiego, stanowisko organu założycielskiego rybnickiego szpitala psychiatrycznego wobec protestu „pozostaje niezmienne i sprowadza się do apelu o przerwanie strajku i podjęcie rozmów w trosce o dobro pacjentów tej placówki”.

W przesłanej mediom informacji, władze regionu określiły przedstawione przez komitet strajkowy propozycje porozumienia kończącego spór zbiorowy jako: „nie do zaakceptowania, a w wielu punktach wręcz zdumiewające”. Przedstawiciele komitetu podkreślają, że najważniejszy postulat dotyczy kwestii płacowej.

Wskazane przez samorząd żądania strajkujących mają dotyczyć m.in. „odwołania dotychczasowego dyrektora placówki i niezatrudniania go w szpitalu na jakimkolwiek innym stanowisku, zagwarantowania pracownikom zatrudnionym w szpitalu dalszego zatrudnienia na niezmienionych warunkach przez co najmniej 5 lat, a także ponownego zatrudnienia wszystkich pracowników zwolnionych z pracy od 2008 r. z przyczyn dotyczących pracodawcy”.

Strajkujący mieli też zażądać: „wzrostu wynagrodzeń m.in. pielęgniarek, ratowników medycznych, techników medycznych, a pozbawienia podwyżek pensji pozostałego personelu, w tym m.in.: lekarzy, psychologów, administracji, magazynierów, pracowników socjalnych i obsługi” oraz „od 1 stycznia 2010 r. przeznaczenia 50 proc. każdego wzrostu kontraktu z NFZ na zwiększenie płac, przy czym ma on dotyczyć głównie pielęgniarek (55% środków)”.

Według szefa szpitalnej organizacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Ireneusza Pawuły, z wymienionych w informacji postulatów prawdziwy jest tylko dotyczący „zwiększenia liczby zatrudnionych pielęgniarek o 30 etató” w stosunku do stanu na koniec ub. roku - wobec rzeczywistych braków w obsadzie dyżurów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH