Pięciuset lekarzy z województwa śląskiego dostało z Narodowego Funduszu Zdrowia pisma, w których zostali poinformowani, że w ciągu ostatnich ośmiu miesięcy każdy z nich na receptach wypisał leki, których refundacja przekroczyła 50 tysięcy złotych.

Dopłaty do leków tylko w przypadku tych lekarzy kosztowały Fundusz 25 milionów złotych.

- Pisma te nie miały charakteru ostrzeżenia, bo absolutnie nie możemy ingerować w decyzje lekarza dotyczące wypisanych przez niego leków. To przecież on odpowiada za proces leczenia. Była to jedynie sucha informacja - mówi rzecznik śląskiego NFZ Jacek Kopocz. - Lekarz sam zgodnie z wiedzą decyduje o tym, jaki lek przepisać i wie to najlepiej.

Medycy za to, że wypisują drogie leki nie mogą być ukarani. Byłby to absurd. Żadne przepisy nie regulują maksymalnej kwoty refundacji. Pismo z NFZ może podziałać jednak jak kubeł zimnej wody.

Fundusz ma lekarzy na widelcu dzięki istnieniu na Śląsku Rejestru Usług Medycznych. Wszystkie dane dotyczące wypisywanych leków oraz pacjentów, którzy je otrzymali są umieszczane w systemie komputerowym.

NFZ wie dzięki temu, którzy lekarze leczą najdrożej w województwie. Fundusz jest nawet w stanie ustalić średnią kwotę za jaką leczony jest pacjent w danej specjalności i ocenić, którzy lekarze są oszczędni, a którzy nie liczą się z kosztami. Kij ma jednak dwa końce. - Dla NFZ ten jest dobry, który leczy najtaniej, a dla pacjenta ten, który leczy najlepiej, co właśnie często tanie nie jest - ocenia dr Maciej Hamankiewicz, przewodniczący Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach.

Z danych NFZ wynika, że najwięcej pieniędzy na refundację pochłaniają leki dla chorych na cukrzycę, przeciwzakrzepowe, na astmę i kardiologiczne. Lekarz zawsze może na recepcie napisać lub przybić pieczątkę z nakazem: nie zmieniać. To zobowiązuje aptekarza, by wydał przepisany lek a nie zamiennik.

Pacjenci, tak jak Irena Pawlik z Dąbrowy Górniczej, przyznają, że lekarze rzadko pytają ich, jaki chcą lek i nie proponują tańszych. Irena Pawlik co miesiąc zostawia w aptece prawie 200 złotych.

Ogólna kwota jaką NFZ i Polacy z własnych kieszeni wydają na leki to ponad 14 mld zł, z czego ok. 7 mld stanowią dopłaty do leków refundowanych i wydatki na zakup leków pełnopłatnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH