Śląski NFZ: nie ma czegoś takiego jak szpital, który ''powinien był wygrać konkurs''

Gdy na początku 2011 r. konkurs nocną i świąteczną opiekę zdrowotną w Sosnowcu wygrał bardzo dobry, ale położony na peryferiach miasta szpital wojewódzki, pacjenci protestowali przeciw utrudnionemu dostępowi do świadczenia. Szpital postanowił "po dobroci" oddać połowę kontraktu szpitalowi miejskiemu. Oba porozumiały się, stanęły do konkursu i... przegrały.

Przeprowadzono nowy konkurs. Do przejęcia części świadczenia szykował się szpital miejski. Konkurs wygrały jednak nie szpitale, a dwie poradnie - NZOZ-y.

Ogłoszenia o rozstrzygnięciu konkursu ofert "podstawowa opieka zdrowotna, świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej" w podzielonym na dwa obszary Sosnowcu wywołały sporo emocji. Konkurs wygrały: Centrum Medyczne Polmed Sosnowiec Modrzejowska oraz Górniczy Zespół Lecznictwa Ambulatoryjnego Fundacji ''Unia Bracka'' z Katowic. Pojawiły się zarzuty, że na wyborze oferty zaważyły dupingowe ceny, że jedna z placówek (CM Polmed) mieści się w kinie...

W nocy, na obrzeżach miasta

Do końca sierpnia 2012 r. kontrakt realizował Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu. Decyzja o wyborze tej lecznicy od początku wzbudzała kontrowersje. Szpital im. św. Barbary to uznana placówka - jest jednak położona na obrzeżach miasta.

Pacjenci narzekali na odległości i trudności z dojazdem komunikacją miejską oraz na kolejki w lecznicy. Interweniowało miasto. Ostatecznie szpital im. św. Barbary zgodził się wypowiedzieć kontrakt. Ofertę nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej przygotował też Szpital Miejski w Sosnowcu. Miał być drugim punktem realizującym to świadczenie w mieście. Mówiło się, że miał szpitale miały ''podzielić kontrakt''.

Po wypowiedzeniu kontraktu przez szpital wojewódzki, 20 lipca Śląski Oddział Wojewódzki NFZ ogłosił dwa konkursy na udzielanie świadczenia nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w Sosnowcu. Rostrzygnięcie postępowań 22 sierpnia przyniosło nieoczekiwany dla szpitala i miasta wynik. Konkurs wygrali inni świadczeniodawcy. WSS nr 5 stracił kontrakt, Szpital Miejski pozostał z przygotowanymi w tym celu pomieszczeniami i personelem.

Mirosław Rusecki, rzecznik prasowy WSS nr 5 w Sosnowcu, nie kryje zaskoczenia takim przebiegiem zdarzeń. Jak uzasadnia szpitalowi trudno pogodzić się z takim wynikiem konkursu, bo trudno jest znaleźć w Sosnowcu, a nawet i w regionie placówkę z tak dobrym zapleczem medycznym. To szpital pełniący funkcję regionalnego centrum medycznego dla ofiar katastrof.

- Taki wynik konkursu oznacza dla placówki nie tylko utratę kontraktu, ale i dodatkowe obciążenie dla SOR. Część z pacjentów, którzy przyjadą do lecznicy, a nie zostaną już obsłużeni przez nocną i świąteczną opiekę, zdecyduje się na skorzystanie z SOR. Tam zaś po odczekaniu swojej kolejki mogą dowiedzieć się, że muszą jednak skorzystać z pomocy u świadczeniodawcy, który przejął nocną opiekę - mówi Mirosław Rusecki.

W jego opinii, ten chaos może trwać do końca roku. Na to, że wybór nowych świadczeniodawców sprowadzi kłopoty na pacjentów, zwraca również uwagę naczelnik Wydział Informacji i Promocji Miasta Sosnowiec, Rafał Łysy.

- Dodatkowy konkurs dotyczy świadczenia nocnej i świątecznej opieki obowiązuje jedynie na 4 miesiące, które pozostały do końca 2012 r. To mało czasu na to, żeby poinformować mieszkańców i utrwalić im informację o nowych punktach pomocy. Spodziewamy się, że większość z pacjentów i tak będzie się udawać do szpitala św. Barbary i miejskiego, co spowoduje bałagan. Sprawdzamy możliwości odwołania się od tej decyzji Funduszu - mówi portalowi rynezdrowia.pl Rafał Łysy.

Co liczy się w ofercie?

Aneta Kawka, p.o. dyrektora Szpitala Miejskiego w Sosnowcu, przyznaje, że zaskoczyły ją wyniki konkursu. Lecznica przygotowywała się rzetelnie do złożenia oferty. Od 1 sierpnia w struktury szpitala weszła Przychodnia Rejonowo-Specjalistyczna nr 20, działająca dotychczas w ramach Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego. Szpital zebrał zespół lekarski, wyremontował pomieszczenia na potrzeby nocnej i świątecznej pomocy zdrowotnej.

- Mieliśmy wrażenie, że jako szpital, który ma dostęp do dobrej diagnostyki przedstawiamy atrakcyjną ofertę. Tymczasem wygrały placówki, które nie mają na miejscu ani laboratorium, ani RTG - mówi Aneta Kawka.

Zastanawia się, że być może atutem świadczeniodawcy są np. nie dwa zespoły i dostęp do szerokiej diagnostyki, a trzy zespoły lekarskie i brak diagnostyki, lub satysfakcjonująca jest usługa mniej kompleksowa za niższą cenę.

- Chcielibyśmy się dowiedzieć od Funduszu, jak postępować w przyszłości. Potrzebna jest dyskusja o warunkach punktacji w rankingu - uważa się p.o. dyrektora sosnowieckiego szpitala.

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Jacek Kopocz, rzecznik Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, wyjaśnia, że kiedy dwa lata temu organizowany był konkurs na nocną i świąteczną opiekę zdrowotną, Sosnowiec nie skorzystał z możliwości podziału miasta na mniejsze obszary.

- Miasto uznało, że jest to niemożliwe. Inaczej postąpiły inne miasta np. Katowice, w których od dwóch lat działają cztery takie punkty. W przeprowadzonym wtedy konkursie wygrał WSS nr 5 w Sosnowcu - przypomina Jacek Kopocz.

Decyzja od początku budziła kontrowersje, gdyż szpital jest położony na obrzeżach miasta, przy autostradzie, na granicy z Będzinem. Pacjenci protestowali przeciw trudnemu dostępowi do lecznicy.

Jak przypomina Jacek Kopocz, szpital wojewódzki miał możliwość zorganizowania drugiego miejsca udzielania świadczeń medycznych w celu zwiększenia dostępności dla pacjentów, jednak z niej nie skorzystał.

- Nagle, po prawie dwóch latach miasto przyjmuje, że możliwe jest podzielenie miasta na dwa obszary, a szpital występuje do Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ z wnioskiem o rozwiązanie obowiązującej umowy. W związku z powyższym byliśmy zmuszeni przeprowadzić konkurs - relacjonuje rzecznik oddziału Funduszu w Katowicach.

W starym kinie. Czemu nie?

Jacek Kopocz zaznacza, że konkurs był otwarty dla wszystkich świadczeniodawców, a oferta oceniana według kryteriów wynikających z zarządzenia prezesa NFZ. Oferenci musieli spełnić podstawowe warunki, mieli też możliwość zdobycia punktów dodatkowych uwzględniając w ofercie warunki dodatkowo oceniane.

W komentarzach do wyniku tego konkursu pojawia się również kwestia ceny.

- Owszem cena jest brana pod uwagę. Zgodnie z zarządzeniem prezesa NFZ, cena ofertowa jest oceniana poprzez odniesienie ceny jednostki rozliczeniowej zaproponowanej przez oferenta w ofercie, lub stanowiącej końcowy wynik negocjacji, w stosunku do ceny oczekiwanej przez Fundusz w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy. W przypadku gdy oferta zawiera rażąco niską cenę w stosunku do zamówienia, zgodnie z ustawą oferta podlega odrzuceniu - podkreśla Kopocz, co sugeruje, że dwie placówki, które wygrały kontrakt nie zaproponowały takiej ceny.

Uważa - prezentując stanowisko Funduszu - że trudno też jako argument w tej dyskusji przywoływać fakt, iż oba szpitale dysponują dobrym zapleczem medycznym.

- Ważne jest jednak to, co wpisały do oferty. W trakcie tego konkursu wszystkie placówki były wizytowane. Nie było żadnej rozbieżności między ofertami a stanem faktycznym. Nie przemawia do mnie też zaznaczanie, że ktoś otworzył poradnię w budynku kina. Nie ma takiego przepisu, który by tego zabraniał, jeśli obiekt spełnia warunki - mówi rzecznik.

Podkreśla też, że moment na zmianę świadczeniodawców w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej został wybrany przez miasto i szpital.

- Przeprowadziliśmy konkurs, bo WSS wypowiedział umowę. Kreowanie teorii, że ktoś się chciał z kimś podzielić kontraktem lub też ten czy ów szpital powinien był czy miał wygrać konkurs jest niezrozumiałe, gdyż zasady są znane i każdy wie, na czym polega konkurs ofert. Jako NFZ mieliśmy obowiązek zapewnić mieszkańcom ciągłość świadczeń i w tym celu ogłosiliśmy konkurs - stwierdza Jacek Kopocz.

Informuje też, w województwie śląskim umowy z zakresu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej kończą się 31 grudnia 2012 r., zatem konieczne będzie przeprowadzenie nowego konkursu na te świadczenia.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH