Śląski NFZ liczy, że lekarze wkrótce wrócą na dyżury Jerzy Szafranowicz: - Poniedziałek i przyszły tydzień to będzie czas wycofywania się w wypowiedzeń. Fot. PTWP

Przedstawiciele Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego liczą, że po podpisaniu porozumienia rezydentów z ministrem zdrowia lekarze, którzy wypowiedzieli klauzule opt-out, wkrótce wrócą do dyżurowania.

- Porozumienie i apel porozumienia rezydentów do swoich kolegów wybrzmiał wczoraj. Sądzę, że dzisiaj będzie czas na przemyślenia, a poniedziałek i przyszły tydzień to będzie czas wycofywania się w wypowiedzeń - powiedział podczas piątkowej (9 lutego) konferencji prasowej dyrektor śląskiego oddziału NFZ Jerzy Szafranowicz. Zaznaczył, że zawarte w czwartek porozumienie to dobra wiadomość dla rezydentów, dyrektorów szpitali, a przede wszystkim dla pacjentów.

NFZ na bieżąco monitoruje sytuację w śląskich szpitalach. W niektórych część personelu wypowiedziała klauzule opt-out, w części lekarze po prostu wypowiedzieli umowy i zmienili miejsce pracy. W piątek nie było jeszcze informacji o wycofywaniu się lekarzy w wypowiedzeń.

Na przełomie roku największy kryzys dotknął szpitala onkologicznego w Bielsku-Białej,gdzie klauzule wypowiedziało 10 rezydentów i ponad 40 specjalistów; to ponad 30 proc. lekarzy placówki. Z tego powodu przez kilka dni nie działała izba przyjęć. - Po tygodniu już lekarze byli, wszystko się uspokoiło - powiedział dyrektor.

W ostatnich dniach problemy zgłaszała też dyrektorka szpitala w Lublińcu, która przekazała prośbę o przerwę w udzielaniu świadczeń w oddziale pediatrycznym. W piątek rano wycofała się z tego, informując, że uzgodniła warunki pracy i płacy pediatrów - podał dyrektor. - Nie ma dziś takiego oddziału, który byłby zamykany z powodu braku rezydentów i lekarzy - zaznaczył Szafranowicz.

Jolanta Pietrzak-Wolny z Wydziału Zdrowia Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego i przewodnicząca rady śląskiego NFZ oceniła, że podczas protestu rezydentów w woj. śląskim nie było zagrożenia w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, w czym zasługa m.in. dyrektorów szpitali, którzy mimo warunków kadrowych starali się zapewnić ciągłość pracy.

W woj. śląskim jest ponad 11,3 tys. lekarzy. Z tej liczby 9,3 tys. ma specjalizację, ok. 2 tys. ją właśnie odbywa - z czego w trybie rezydenckim 1240 lekarzy (rezydentura jest opłacana z budżetu państwa; zatrudniający szpital z własnych środków pokrywa jednak wynagrodzenie za dyżury). W ostatnich miesiącach klauzule opt-out - czyli umowy, na mocy których wyrażali zgodę na przedłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, dzięki czemu szpitale mogły zapełnić całodobową opiekę lekarską - w regionie wypowiedziało 154 rezydentów, z czego 134 skutecznie; umowy wypowiedziało poza tym 328 pozostałych lekarzy, z czego 257 skutecznie - podała Pietrzak-Wolny.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH