Śląsk: związki zawodowe szykują się do protestów

Przedstawiciele związków działających w ochronie zdrowia w województwie śląskim zapowiadają protesty i odezwę do prezydenta w związku, m.in. z szykanowaniem - ich zdaniem - działaczy związkowych i nadmiernymi redukcjami kosztów funkcjonowania szpitali.

Związkowcy ochrony zdrowia z różnych organizacji argumentują, że u podstaw ich działań leżą podobne przyczyny: przekształcanie przez samorządy placówek ochrony zdrowia w spółki oraz realizacja przez dyrektorów wytycznych rządu koncentrujących się na minimalizacji kosztów.

Przedstawiciele zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy poinformowali w komunikacie, że w środę (17 listopada) przed Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego odbędzie się demonstracja m.in. w obronie zwolnionych niedawno z pracy działaczy związku.

Według OZZL rząd stara się udowadniać, że główną przyczyną zadłużania się szpitali i braku wystarczających środków na leczenie, są nadmierne koszty pracownicze, zwłaszcza koszty zatrudniania lekarzy. Sprzeciwiający się takiej polityce związkowcy mieli być w ostatnich tygodniach zwalniani. Związek wyjaśnia, że chodzi m.in. o dyscyplinarnie zwolnione dwie osoby w Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Rybniku i trzy osoby w Szpitalu w Rudzie Śląskiej. W Rudzie Śląskiej pracę stracił m.in. jeden z liderów strajku w 2007 r., wiceprzewodniczący związku Tomasz Underman.

OZZL przypomina, że w 2007 r. lekarze chcieli przekształcania szpitali w spółki, jednak obecny kierunek przekształceń powoduje, że nie mają one wpływu na swoje przychody, określane przez NFZ. Pozostawiono im tylko możliwość bilansowania się poprzez redukcję kosztów. Zdaniem przedstawicieli związku, idące za tym skrajne oszczędności będą m.in. powodowały zmniejszenie liczby personelu i w efekcie – zagrażały bezpieczeństwu chorych.

Podobne stanowisko prezentował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w Katowicach szef zespołu ds. zdrowia i ratownictwa medycznego Sierpnia 80, ubiegający się o mandat radnego regionalnego sejmiku, Zbigniew Zdónek. Zapowiedział wystosowanie w najbliższych dniach odezwy do prezydenta RP.

Wspólną odezwę do prezydenta przygotowują Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego oraz Polska Partia Pracy i Sierpień 80.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH