Śląsk: samorząd lekarski zaniepokojony wynikami konkursów NFZ

Zdaniem Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach rozstrzygnięcie konkursu na kontraktowanie świadczeń na 2011 r. przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu.

Jak informuje Jacek Kozakiewcz, prezes ORL w Katowicach, decyzje NFZ będą skutkowały przerwaniem ciągłości opieki nad pacjentami oraz brakiem opieki medycznej w tych częściach województwa, w których nie podpisano kontraktów na udzielanie świadczeń medycznych na warunkach narzuconych przez Fundusz.

Sytuację pogarsza faworyzowanie przez NFZ w prowadzonych postępowaniach oferentów, którzy zaniżają ceny świadczeń. Proces ten, przy obecnym niedofinansowaniu ochrony zdrowia, doprowadzi do dalszego niebezpiecznego pogarszania ich jakości i ograniczania dostępu do nich alarmuje śląski samorząd lekarski.

Skutki rozstrzygnięć konkursu ofert są zagrożeniem również dla należnych warunków pracy znaczącej grupy lekarzy oraz współpracujących z nimi przedstawicieli innych zawodów czytamy w stanowisku ORL. 

Okręgowa Rada Lekarska uważa, że zastosowane przez NFZ w konkursach ofert zasady wyboru nie uwzględniają w należytym stopniu wiedzy, kompetencji, doświadczenia zawodowego i rzetelności lekarzy. Fundusz pozbawia w ten sposób dużą grupę specjalistów źródła zarobkowania w sytuacji, gdy dodatkowo ponieśli ogromne koszty inwestycji, wymuszonych przez płatnika, jako warunek konieczny przystąpienia do konkursu kontraktowania świadczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH