Śląsk: samorząd lekarski zaniepokojony wynikami konkursów NFZ

Zdaniem Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach rozstrzygnięcie konkursu na kontraktowanie świadczeń na 2011 r. przez Śląski Oddział Wojewódzki NFZ stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców regionu.

Jak informuje Jacek Kozakiewcz, prezes ORL w Katowicach, decyzje NFZ będą skutkowały przerwaniem ciągłości opieki nad pacjentami oraz brakiem opieki medycznej w tych częściach województwa, w których nie podpisano kontraktów na udzielanie świadczeń medycznych na warunkach narzuconych przez Fundusz.

Sytuację pogarsza faworyzowanie przez NFZ w prowadzonych postępowaniach oferentów, którzy zaniżają ceny świadczeń. Proces ten, przy obecnym niedofinansowaniu ochrony zdrowia, doprowadzi do dalszego niebezpiecznego pogarszania ich jakości i ograniczania dostępu do nich alarmuje śląski samorząd lekarski.

Skutki rozstrzygnięć konkursu ofert są zagrożeniem również dla należnych warunków pracy znaczącej grupy lekarzy oraz współpracujących z nimi przedstawicieli innych zawodów czytamy w stanowisku ORL. 

Okręgowa Rada Lekarska uważa, że zastosowane przez NFZ w konkursach ofert zasady wyboru nie uwzględniają w należytym stopniu wiedzy, kompetencji, doświadczenia zawodowego i rzetelności lekarzy. Fundusz pozbawia w ten sposób dużą grupę specjalistów źródła zarobkowania w sytuacji, gdy dodatkowo ponieśli ogromne koszty inwestycji, wymuszonych przez płatnika, jako warunek konieczny przystąpienia do konkursu kontraktowania świadczeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH