Śląsk: dymisja dyrektora oddziału NFZ

Zygmunt Klosa złożył rezygnację z pełnienia obowiązków dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Prezes NFZ Agnieszka Pachciarz podjęła decyzję o rozwiązaniu umowy.

Do czasu przeprowadzenia procedury konkursowej wyboru nowego dyrektora śląskiego oddziału jego obowiązki będzie pełnił zastępca dyrektora do spraw medycznych Marcin Pakulski.

Agnieszka Pachciarz przekazała dyrektorowi Śląskiego Oddziału NFZ Zygmuntowi Klosie wystąpienie podsumowujące przeprowadzoną przez Centralę NFZ kontrolę. Centrala Funduszu skontrolowała, jakie procedury stosowano w śląskim oddziale przy kontraktowaniu świadczeń zdrowotnych.

Rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński poinformował we wtorek (17 lipca), że wystąpienie podsumowujące kontrolę dyrektor oddziału otrzymał od prezes NFZ w poniedziałek (16 lipca).

Kontrola - jak poinformował Troszyński - "wykazała poważne nieprawidłowości w stosowaniu przez śląski oddział obowiązującej w NFZ procedury konkursu ofert lub rokowań w zakresie zawierania umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na 2012 rok i lata następne, w wyniku czego dyrektor Zygmunt Klosa poinformował o chęci złożenia rezygnacji".

Na ręce prezes NFZ Agnieszki Pachciarz dyrektor Klosa rezygnację złożył we wtorek; prezes podjęła już decyzję o rozwiązaniu z nim umowy.

Troszyński pytany przez PAP o szczegółowe informacje na temat tych nieprawidłowości, odpowiedział, że są to "poważne naruszenia" dotyczące "wpływu na bieg konkursu, na jego wyniki". Dodał, że NFZ czeka na szczegółowe wyjaśnienia z oddziału.

O nieprawidłowościach, które miały mieć miejsce przy przyznawaniu kontraktów informowały wcześniej media. "Gazeta Wyborcza" opisywała m.in. sprawę córki jednego z pracowników NFZ, która miała otrzymać posadę w jednym z prywatnych szpitali, a NFZ miał placówce przyznać korzystny kontrakt.

Czytaj też. Katowice: prasa o roli taty w kontraktowaniu

Śląski NFZ zaprzeczał, aby dochodziło do nieprawidłowości. W czerwcu biuro prasowe śląskiego NFZ informowało PAP, że podczas przeprowadzania wszystkich rodzajów postępowań konkursowych procedury zostały przeprowadzone w sposób prawidłowy.

Wcześniej, były dyrektor Śląskiego Oddziału NFZ w publicznych wypowiedziach zapewniał, że konkursy na świadczenia były przeprowadzone prawidłowo. Sugerował, że takie a nie inne wyniki konkursów mogły być skutkiem błędów w ofertach, które z tego powodu były odrzucane przez rankingujący system informatyczny wspomagający kontraktowanie świadczeń.

- Obecne prawo nakazuje komisji bezwzględnie odrzucić ofertę z błędem, niezależnie od tego jakiego wymogu odrzucenie dotyczy. Oferta dużego oddziału szpitalnego odrzucona być musi, za przysłowiowy brak guzika przy fartuchu. Nie odrzucając takiej oferty komisja konkursowa łamie prawo - twierdził dyrektor Klosa.

Czytaj też. Kontraktowanie świadczeń - można inaczej? 

Sprawę analizuje Centralne Biuro Antykorupcyjne, do którego 22 maja wpłynęły informacje "o możliwych nieprawidłowościach związanych z przyznawaniem kontraktów" przez komisję konkursową Śląskiego Oddziału NFZ.

"W tej sprawie CBA zwróciło się o dokumenty do Śląskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. One są obecnie analizowane i weryfikowane przez agentów biura i na tym etapie nie możemy przekazać w tej sprawie więcej informacji" - poinformowało PAP we wtorek biuro prasowe CBA.

Więcej:  www.nfz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH