Śląsk: NFZ przedstawi aneks do umowy ze szpitalem leczącym poparzonych górników

Dyrekcja Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich poinformowała, że na koniec tego tygodnia zaplanowano rozmowy ze śląskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, które mają dotyczyć finansowania drogiego leczenia poszkodowanych górników po wypadku w Mysłowicach-Wesołej.

Pogorszył się stan jednego z najciężej rannych górników leczonych po wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła w oddziale intensywnej terapii Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Lekarze ocenili go w środę jako "ekstremalnie krytyczny".

Od wtorku nie zmienił się krytyczny stan innego górnika z tego oddziału; natomiast stan czterech kolejnych rannych uległ dalszej poprawie. Jest też postęp w leczeniu pozostałych poszkodowanych przebywających na oddziałach chirurgicznych.

Jak poinformował podczas briefingu dr hab. Marek Kawecki z CLO, w środę odbyły się tam cztery operacje, z pięciu zaplanowanych. Jedną trzeba było odroczyć z uwagi na pogarszający się znacznie stan ogólny chorego. - Został poddany intensywnemu leczeniu, mamy nadzieję, że jego stan na tyle się poprawi, że będziemy mogli tę operację przeprowadzić  - wskazał lekarz.

Dyrektor szpitala dr Mariusz Nowak poinformował, że na koniec tego tygodnia zaplanowano rozmowy ze śląskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, które mają dotyczyć finansowania drogiego leczenia poszkodowanych po wypadku w Mysłowicach-Wesołej. Zaakcentował, że leczenie tak dużej grupy nie może odbywać się np. kosztem innych przebywających w szpitalu chorych.

Dzień wcześniej dr Nowak przestrzegał, że w razie braku przyspieszenia procedur związanych z tym finansowaniem, szpital w pewnej perspektywie czasu - kolejnych tygodni leczenia - może stanąć przed groźbą utraty płynności finansowej. W środę wskazał m.in., że szpital ma już tzw. nadwykonania na ponad 3 mln zł, w tym 1-1,5 mln dotyczy procedur w stanach zagrożenia życia.

Dr hab. Marek Kawecki zapewnił w środę, że "ma na leczenie chorych wszystko to, co potrzebuje". - Nie ma żadnej sytuacji, w której brakowałoby leków, nawet bardzo drogich, czy drogich środków leczniczych dla naszych chorych. Zawsze tak było w tym szpitalu i tym razem jest właśnie tak. I wszyscy chorzy traktowani są tak samo - podkreślił.

Przedstawiciele CLO uściślili też, że w tym szpitalu leczonych jest 21 poszkodowanych w wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła (w ostatnich dniach podawali liczbę 23 pacjentów). Jak wyjaśniali, m.in. w placówce leczeni są też inni górnicy. Zasygnalizowali również, że z grupy górników przebywających na oddziałach chirurgii być może za pewien czas będzie można rozważać już pierwsze wypisy, bądź przenosiny do innych placówek.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH