Śląsk: NFZ przedstawi aneks do umowy ze szpitalem leczącym poparzonych górników

Dyrekcja Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich poinformowała, że na koniec tego tygodnia zaplanowano rozmowy ze śląskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, które mają dotyczyć finansowania drogiego leczenia poszkodowanych górników po wypadku w Mysłowicach-Wesołej.

Pogorszył się stan jednego z najciężej rannych górników leczonych po wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła w oddziale intensywnej terapii Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Lekarze ocenili go w środę jako "ekstremalnie krytyczny".

Od wtorku nie zmienił się krytyczny stan innego górnika z tego oddziału; natomiast stan czterech kolejnych rannych uległ dalszej poprawie. Jest też postęp w leczeniu pozostałych poszkodowanych przebywających na oddziałach chirurgicznych.

Jak poinformował podczas briefingu dr hab. Marek Kawecki z CLO, w środę odbyły się tam cztery operacje, z pięciu zaplanowanych. Jedną trzeba było odroczyć z uwagi na pogarszający się znacznie stan ogólny chorego. - Został poddany intensywnemu leczeniu, mamy nadzieję, że jego stan na tyle się poprawi, że będziemy mogli tę operację przeprowadzić  - wskazał lekarz.

Dyrektor szpitala dr Mariusz Nowak poinformował, że na koniec tego tygodnia zaplanowano rozmowy ze śląskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, które mają dotyczyć finansowania drogiego leczenia poszkodowanych po wypadku w Mysłowicach-Wesołej. Zaakcentował, że leczenie tak dużej grupy nie może odbywać się np. kosztem innych przebywających w szpitalu chorych.

Dzień wcześniej dr Nowak przestrzegał, że w razie braku przyspieszenia procedur związanych z tym finansowaniem, szpital w pewnej perspektywie czasu - kolejnych tygodni leczenia - może stanąć przed groźbą utraty płynności finansowej. W środę wskazał m.in., że szpital ma już tzw. nadwykonania na ponad 3 mln zł, w tym 1-1,5 mln dotyczy procedur w stanach zagrożenia życia.

Dr hab. Marek Kawecki zapewnił w środę, że "ma na leczenie chorych wszystko to, co potrzebuje". - Nie ma żadnej sytuacji, w której brakowałoby leków, nawet bardzo drogich, czy drogich środków leczniczych dla naszych chorych. Zawsze tak było w tym szpitalu i tym razem jest właśnie tak. I wszyscy chorzy traktowani są tak samo - podkreślił.

Przedstawiciele CLO uściślili też, że w tym szpitalu leczonych jest 21 poszkodowanych w wypadku w kopalni Mysłowice-Wesoła (w ostatnich dniach podawali liczbę 23 pacjentów). Jak wyjaśniali, m.in. w placówce leczeni są też inni górnicy. Zasygnalizowali również, że z grupy górników przebywających na oddziałach chirurgii być może za pewien czas będzie można rozważać już pierwsze wypisy, bądź przenosiny do innych placówek.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH