Śląsk: NFZ odpowiada na zarzuty samorządu lekarskiego

Dyrektor Śląskiego OW NFZ ustosunkował się w czwartek (27 stycznia) do stanowiska Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach w związku z konkursem na kontraktowanie świadczeń medycznych. Wspomniane stanowisko portal rynekzdrowia.pl opublikował w środę (26 stycznia).

Dyrektor Śląskiego OW NFZ Zygmunt Klosa odnosząc się do oświadczenia ORL zaznaczył, że podjął wszelkie działania, aby bezpieczeństwo zdrowotne w regionie zostało zapewnione.

Poinformował, że konkursy prowadzone są na zasadach ogólnie znanych od listopada 2009 roku. Dodał, że w zakończonych dotychczas postępowaniach zakupiono nie mniejszą niż w ub. r.  liczbę świadczeń, natomiast w przypadku świadczeń w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej finansowanie nieznacznie wzrosło.

– Część zakładów opieki zdrowotnej, która dotychczas świadczyła usługi medyczne w ramach umowy z NFZ, nie otrzymała kontraktu. Na rynek weszły nowe placówki, które blisko trzy lata czekały na swoją szansę uczestnictwa w konkursach ofert i na możliwość udzielania świadczeń w ramach kontraktu z NFZ – zauważył Klosa.

Podkreślił, że najczęstszymi błędami, które skutkowały odrzuceniem ofert w pierwszej części konkursu, były: podanie nieprawidłowego harmonogramu pracy poradni, brak podstawowego lub wymaganego sprzętu oraz nieprawidłowości w wykazach personelu.

Następnie komisja oceniała i klasyfikowała oferty. Wspomagał ją program informatyczny, który automatycznie dokonywał oceny oferty. Pod uwagę była brana cena – więcej punktów otrzymywała oferta, zawierająca ceną niższą od oczekiwanej przez Fundusz, oraz kryteria niecenowe, np. kwalifikacje personelu, dogodne dla pacjentów godziny przyjęć, dodatkowe wyposażenie.

Klosa dodał, że obecnie prowadzone są weryfikacje, które mają potwierdzić zgodność zapisów ofertowych ze stanem faktycznym. Pojawiały się bowiem sygnały, że kontrakty dostawały np. poradnie, które nie świadczyły dotąd usług w danej specjalności i nie zatrudniały lekarzy z tej dziedziny.

Śląski Oddział Wojewódzki NFZ 19 stycznia br. ogłosił też 39 konkursów uzupełniających w tych częściach województwa śląskiego, gdzie w sposób znaczący ograniczona została dostępność do świadczeń specjalistycznych.

Od początku roku wielu pacjentów ubezpieczonych w śląskim oddziale funduszu ma problemy z dostaniem się do swojego dotychczasowego specjalisty. Po raz pierwszy nie wszyscy świadczeniodawcy w AOS, spełniający warunki konkursu, otrzymali kontrakty.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH