Śląscy lekarze o potrzebnych zmianach w ochronie zdrowia 36. Okręgowy Zjazd Lekarzy w Katowicach. Fot. mat. prasowe

O podjęcie pilnych działań w celu poprawy sytuacji ochrony zdrowia w Polsce, m.in. poprzez nowelizację niektórych przepisów i zasad współpracy lekarzy z Narodowym Funduszem Zdrowia, zaapelowali w sobotę (9 kwietnia) uczestnicy 36. Okręgowego Zjazdu Lekarzy w Katowicach.

"Samorząd lekarski kolejny raz apeluje o pilne podjęcie wszelkich działań, w tym między innymi zwiększenie nakładów finansowych na ochronę zdrowia oraz urealnienie koszyka świadczeń gwarantowanych" - napisano w przyjętym przez śląski samorząd lekarski apelu do rządu.

Lekarze - jak poinformowała rzeczniczka Śląskiej Izby Lekarskiej Alicja van der Coghen - chcą mieć również większy wpływ na działania NFZ. Zwrócili się do Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie działań zmierzających do nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i poszerzenia składu rad oddziałów Funduszu. Chodzi o dołączenie do każdej z nich dwóch członków - lekarza oraz lekarza dentysty, powoływanych przez rady lekarskie.

Lekarze zaapelowali do podmiotów odpowiedzialnych za tworzenie prawa medycznego w Polsce o zaprzestanie używania - jak to określono - "nowomowy" typu: świadczeniodawca, świadczeniobiorca, przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego. Zdaniem uczestników zjazdu, potrzebny jest powrót do określeń: lekarz, pielęgniarka, pacjent, szpital i wykorzystywanie ich w aktach prawnych. - Przyczyni się to do lepszego zrozumienia przepisów - przekonują lekarze.

Zwrócono się także do Naczelnej Rady Lekarskiej o podjęcie kolejnych działań zmierzających do zmiany przepisów regulujących zasady doskonalenia zawodowego. Chodzi o zagwarantowanie lekarzom płatnego urlopu szkoleniowego bądź dni wolnych z prawem do wynagrodzenia w celu kształcenia, przy czym wydatki ponoszone przez nich w tym celu byłyby uznawane za koszty uzyskania przychodu.

Delegaci nie chcą podziału samorządu na lekarski i lekarsko-dentystyczny. Zjazd opowiedział się za utrzymaniem jednego wspólnego samorządu i wprowadzeniem rozwiązań, zapewniających równoprawne funkcjonowanie dwóch zawodów w jednym samorządzie.

Zjazd śląskiego samorządu lekarskiego zajął się też sprawą wymiaru czasu pracy lekarzy w ramach kontraktów z NFZ. W apelu do prezesa Funduszu i dyrektora jego śląskiego oddziału zwrócono się o stosowanie przy zawieraniu kontraktów zasady proporcjonalności czasu pracy lekarzy do liczby zakontraktowanych punktów przeliczeniowych. Ma to pozwolić to na zachowanie wartości odpowiedzialnej pracy lekarza, a także na efektywne wykorzystanie niewystarczającej liczby lekarzy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH