Śląski oddział NFZ uruchomił na prośbę Śląskiej Izby Aptekarskiej specjalny numer faksu (032/ 735 19 79), na który apteki mogą wysyłać kopie recept zawierających błędy. Za ich realizację Fundusz może odmówić wypłacenia refundacji, a nawet nałożyć karę.

Stanisław Piechula, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej, podkreśla w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl, że nie chodzi tu bynajmniej o recepty nieczytelne.

- Z tym każda apteka poradzi sobie bez angażowania w sprawę NFZ – wyjaśnia. – Wystarczy zadzwonić do przychodni. Chodzi o recepty notorycznie i umyślnie wypisywane z błędami przez lekarzy, którzy nie reagują na wielokrotne upomnienia, że mają złą pieczątkę i powinni ją natychmiast wymienić. Są apteki, dla których jest to na tyle duży problem, że poprosiły Izbę o pomoc i interwencję.

Aptekarze z jednej strony nie chcą bez przerwy odsyłać pacjentów z błędnymi receptami z kwitkiem, z drugiej jednak obawiają się skutków realizacji złej recepty.

- Wszyscy pamiętamy sytuację sprzed dwóch lat, kiedy to po kontrolach Funduszu w aptekach posypały się kary od kilkuset do około 60 tys. zł, a wszystko z powodu recept sprzed trzech-czterech lat wypisywanych przez lekarzy na starych drukach – przypomina Stanisław Piechula. – Do dziś ciągną się procesy związane z tą sprawą. Fundusz szukał haczyka na ściągnięcie pieniędzy z aptek i znalazł go, a aptekarze zapłacili za błędy lekarzy. Możliwość wysłania faksem do płatnika kopii złej recepty jest tylko małym krokiem na drodze do normalności, tj. do sytuacji, w której każdy odpowiada za siebie – i lekarz i aptekarz.

Choć normalność, wydawałoby się, jest tuż tuż, w praktyce trudno ją jakoś osiągnąć.

- Wystarczyłoby przestrzeganie zasad określonych w rozporządzeniu w sprawie recept, mówiących co u kogo należy kontrolować i nie byłoby problemu – uważa prezes Maciej Hamankiewicz Śląskiej Izby Lekarskiej. – Jestem przekonany, że z gabinetów lekarskich przestałyby wychodzić recepty z błędami.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH