Od marca br. wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne w danym roku będzie stała.

Osoby prowadzące własną działalność, w tym lekarze, felczerzy, położne czy pielęgniarki, nie będą już musieli sprawdzać co trzy miesiące aktualnej wysokości składki.

Dotychczas za podstawę wymiaru składki zdrowotnej brało się 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku z poprzedniego kwartału.

Teraz, zgodnie z przepisami, które właśnie weszły w życie, minimalną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ww. osób stanowi kwota odpowiadająca 75 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku.

Oznacza to, że w okresie od marca do grudnia 2009 r. podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ww. osób stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa niż 2491,57 zł (przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2008 r., włącznie z wypłatami z zysku wynosiło bowiem 3322,09 zł).

Wobec tego składka zdrowotna, jaką przedsiębiorcy będą płacić za marzec i pozostałe miesiące br. nie może być niższa niż 224,24 zł (tj. 9 proc. podstawy wymiaru). Natomiast w 2010 r. i przez kolejne lata składka zdrowotna będzie jednakowej wysokości od stycznia do grudnia. Dzięki temu, że aktualizacja składek będzie odbywać się raz w roku, znacznie zmniejszy się ryzyko występowania błędu w składanych w ZUS dokumentach.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH