Skierniewice: pacjenci rezygnują z wizyt, nie informują Fot. archiwum RZ (zdj. ilustracyjne)

Z danych Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wynika, że nawet co trzeci pacjent nie zgłasza się na umówioną wizytę do specjalisty i nie informuje o tym zamiarze wcześniej. Potwierdzają to m.in. dane szpitala w Skierniewicach.

W poradniach specjalistycznych przy Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym im. St. Rybickiego w Skierniewicach wysoki odsetek niezgłoszonych wcześniej rezygnacji z wizyt w marcu 2016 roku dotyczył przede wszystkim poradni leczenia uzależnień (31,16 proc.), poradni zdrowia psychicznego (14,25 proc.), poradni położniczo-ginekologicznej (13,50 proc.) oraz poradni nefrologicznej (12,10 proc) - informuje rzecznik prasowy szpitala Paweł Bruger.

Jak przekonuje rzecznik, odwołanie wizyty jest obowiązkiem ustawowym pacjenta. Informację można przekazać osobiście lub telefonicznie, dzwoniąc do odpowiedniej poradni.

Wykaz numerów telefonów do poradni specjalistycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. St. Rybickiego w Skierniewicach znajduje się na stronie internetowej www.SzpitalSkierniewice.pl. Wykaz placówek medycznych z numerami telefonów do rejestracji, jest dostępny również na stronie internetowej łódzkiego NFZ: www.nfz-lodz.pl

- Jeżeli porada lekarska nie może zostać zrealizowana w dniu zgłoszenia, poradnia w której pacjent chce się leczyć wpisuje go na listę oczekujących - wyjaśnia Paweł Berger. - Wyznaczany jest kolejny termin, w którym pacjent powinien zgłosić się do lekarza. Prowadzenie list oczekujących jest obowiązkowe. Ma na celu zapewnienie wszystkim pacjentom równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej - dodaje rzecznik.

Gdy pacjent kontynuuje leczenie i wymaga okresowych, w ściśle ustalonych terminach, kolejnych wizyt u lekarza, nie jest wpisywany na listę oczekujących.

Także obowiązkiem lekarza lub poradni jest poinformowanie pacjenta o planowanym terminie wizyty i o zmianie tego terminu. Dlatego tak ważne jest podanie w rejestracji swoich aktualnych danych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH