Odbywanie kar 6 i 5 lat więzienia rozpoczęli dwaj byli lekarze łódzkiego pogotowia ratunkowego prawomocnie skazani w procesie "łowców skór" za narażenie życia w sumie 14 pacjentów, którzy zmarli. Wyrok odsiadują już skazani w tym procesie dwaj byli sanitariusze.

W czerwcu Sąd Apelacyjny w Łodzi prawomocnie skazał dwóch byłych sanitariuszy łódzkiego pogotowia za zabójstwa w sumie pięciu pacjentów, którym podali lek zwiotczający mięśnie - pavulon - Andrzeja N. na dożywocie oraz Karola B. na 25 lat więzienia. Dwaj byli lekarze pogotowia - Janusz K. i Paweł W. - za narażenie życia w sumie 14 pacjentów, którzy zmarli, zostali skazani na 6 i 5 lat więzienia. Wobec całej czwórki sąd orzekł także 10-letni zakaz wykonywania zawodu. Obrońcy nie wykluczyli wniesienia kasacji do Sądu Najwyższego.

Do sądu nie wpłynęły wnioski skazanych lekarzy, którzy odpowiadali w procesie z wolnej stopy, o odroczenie wykonalności kar. Zgodnie z wezwaniem sądu obaj skazani stawili się we wtorek w Areszcie Śledczym w Łodzi - poinformował PAP w środę rzecznik aresztu Mieczysław Pietrzak. Dodał, że komisja penitencjarna zdecyduje, w którym i jakiego typu zakładzie karnym lekarze będą odbywać kary.

Był to pierwszy zakończony prawomocnym wyrokiem proces w ujawnionej przed ponad sześcioma laty głośnej aferze "łowców skór" w łódzkim pogotowiu. W styczniu 2002 r. "Gazeta Wyborcza" i Radio Łódź ujawniły, że w łódzkim pogotowiu handlowano informacjami o zgonach, a być może celowo zabijano pacjentów. Media podały, że istnieją poszlaki, iż niektórym chorym podawano lek zwiotczający mięśnie, co w określonych przypadkach powodowało śmierć.

W czerwcu zapadł kolejny wyrok w tej sprawie. Na kary od 1,5 do 2 lat więzienia w zawieszeniu na pięć lat łódzki sąd skazał pięciu byłych pracowników łódzkiego pogotowia. Troje lekarzy, byłego sanitariusza i byłą dyspozytorkę oskarżono o przyjmowanie pieniędzy od zakładów pogrzebowych za informacje o zgonach pacjentów. Wobec całej piątki sąd orzekł także grzywny w wysokości od 10 do 15 tys. zł i przepadek osiągniętych korzyści majątkowych.

Według prokuratury oskarżeni w latach 1998-2002 roku w celu osiągnięcia korzyści majątkowej ujawnili przedstawicielom kilku zakładów pogrzebowych informacje o zgonach 100 pacjentów. Przyjęli za to ponad 145 tys. zł. Sąd uznał, że oskarżeni pomogli w oszustwie na szkodę rodzin zmarłych pacjentów i przyjmowali pieniądze od zakładów pogrzebowych za informacje o zgonach. Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH