Skawina: pikiety nie będzie, pogotowie zostaje w gminie

Pracownicy Pogotowia Ratunkowego w Skawinie oraz związkowcy odwołali planowaną na środę (2 lutego) pikietę przed Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie na rzecz pozostawienia jednostki w dotychczasowych strukturach.

W połowie stycznia br. wojewoda małopolski przekazał informację o planowanym połączeniu rejonu operacyjnego Pogotowia Ratunkowego w Skawinie z rejonem zabezpieczanym przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe. Propozycja zmian miała związek z pracami nad „Wojewódzkim planem działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego”. Jej wejście w życie planowano od 1 lipca 2011 r.

Adam Najder, burmistrz miasta i gminy Skawina, skierował do Stanisława Kracika, wojewody małopolskiego pismo, w którym wyraził sprzeciw wobec planowanej centralizacji.

„Ważnym powodem jest fakt, iż Gmina Skawina jest organem założycielskim dla Pogotowia Ratunkowego w Skawinie. Stworzone zostały odpowiednie warunki techniczne i socjalne dla prawidłowego i sprawnego działania zespołu ratownictwa medycznego świadczącego pomoc mieszkańcom przy dużym nakładzie finansowym poniesionym przez gminę. Przeprowadzony został gruntowny remont budynku i pomieszczeń Pogotowia Ratunkowego” – napisał burmistrz w liście do wojewody.

Podkreślił też, że skawińskie pogotowie dysponuje trzema dobrze wyposażonymi karetkami pogotowia. Wypracowano także „dobre zasady współpracy oraz procedury postępowania z lekarzami całodobowej opieki medycznej”, co sprawia, że jedynie sporadycznie gmina korzysta z pomocy innych zespołów ratownictwa medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Planom wojewody byli też przeciwni skawińscy radni. 14 stycznia zwołano nadzwyczajną sesję rady miejskiej, w trakcie której radni podjęli rezolucję, będącą głosem sprzeciwu wobec przygotowywanych zmian.

Mimo to wojewoda trzymał się swojej koncepcji. Do przełomu doszło dopiero 1 lutego. Pracownicy Pogotowia Ratunkowego w Skawinie oraz związkowcy z NSZZ „Solidarność-80”, którzy planowali na 2 lutego pikietę na rzecz pozostawienia PR w dotychczasowych strukturach przed Małopolskim Urzędem Wojewódzkim w Krakowie, spotkali się z wojewodą.

– Przedstawiliśmy merytoryczne argumenty na rzecz pozostania skawińskiego pogotowia w strukturach gminy. Rozmowa była bardzo rzeczowa. Wojewoda wycofał się ze swoich wcześniejszych planów i zgodził się na to, by Pogotowie Ratunkowe w Skawinie funkcjonowało tak, jak dotychczas. Pikieta została odwołana – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Ryszard Majdzik, przewodniczący Zarządu Regionu Małopolska  „Solidarność-80”.

Rejon działania Pogotowia Ratunkowego im. Siegfrieda Greinera w Skawinie obejmuje miasto i gminę Skawina oraz odcinki obwodnicy Krakowa i drogi krajowej E77. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH