Skarżysko-Kamienna: przygotowują się do ewakuacji szpitala, bo lekarze odeszli z pracy

W Szpitalu Powiatowym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej (woj. świętokrzyskie) rozpoczęto w poniedziałek (28 maja) procedurę, która umożliwi ewakuację pacjentów z kilku oddziałów. Powodem jest odejście z pracy około 30 lekarzy niezadowolonych z warunków płacowych.

W ubiegłym tygodniu starosta skarżyski odwołał dyrektora Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej.

Rzeczniczka starostwa Małgorzata Nosowicz poinformowała wówczas, że 28 lekarzy, którzy wcześniej złożyli wypowiedzenia, zadeklarowało powrót do pracy. Według niej przyjmując rezygnację dyrektora, zarząd powiatu "poszedł na daleko idące ustępstwa i spełnił najmocniej artykułowane żądanie środowiska lekarskiego".

W poniedziałek (28 maja) wicedyrektor lecznicy Dariusz Węgrzyn poinformował, że lekarze nie wycofali wypowiedzeń, których termin mija z końcem maja. We wtorek (29 maja) rozmowy mają być kontynuowane.

Na wypadek gdyby lekarze nie wycofali wypowiedzeń do końca miesiąca, rozpoczęto procedurę, która prawnie umożliwia ewakuację. Wicedyrektor zastrzegł, że procedurę można zatrzymać. W szpitalu powołano zespół kryzysowy. Problem dotyczy pięciu oddziałów, w tym ginekologiczno-położniczego, kardiologicznego i zakaźnego.

Personel lekarski szpitala w Skarżysku-Kamiennej nie chce zmian w zbiorowym układzie pracy. W ramach protestu około 30 z 70 lekarzy postanowiło odejść. Ich zdaniem zaakceptowanie nowego regulaminu oznacza m.in. niższe pensje. Według władz szpitala zmiany w obowiązującym od marca zbiorowym układzie pracy są konieczne, by zadłużona na około 30 mln zł lecznica mogła funkcjonować lepiej.

Władze szpitala od roku wdrażały program naprawczy lecznicy. Zmiany dotyczą m. in. organizacji pracy szpitala. Zlikwidowano m.in. stanowiska zastępców ordynatorów i pielęgniarek oddziałowych - osoby wyznaczone dostają pieniądze za pełnienie dodatkowych obowiązków jedynie w razie nieobecności szefów oddziałów. Zredukowano też liczbę szpitalnych łóżek.

Starostwo w Skarżysku-Kamiennej 18 maja zgłosiło gotowość odwołania dyrektora szpitala. W zamian oczekiwało od lekarzy, którzy złożyli wymówienia, powrotu do pracy na nowych warunkach płacowych. Jeżeli lekarze nie wycofają wymówień, to wejdą one w życie 1 czerwca.

- Obowiązujący wcześniej w szpitalu pracowniczy układ zbiorowy był niekorzystny dla lecznicy, "archaicznie" skonstruowany i zawierał zapisy, które generowały "olbrzymie", nie zawsze uzasadnione, koszty, a w konsekwencji zadłużenie - podkreślał dyrektor, który został zmuszony do dymisji. Skarżyski szpital zatrudnia 590 osób. Leczy pacjentów w ramach oddziałów i działów: wewnętrznego, chirurgii, urazowo-ortopedycznego, pediatrycznego, neurologicznego, położniczo-ginekologicznego, neonatologicznego, otolaryngologicznego i rehabilitacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH