Skarżysko-Kamienna: niemal połowa lekarzy w szpitalu złożyła wymówienia

Część lekarzy pracujących w Szpitalu Powiatowym w Skarżysku-Kamiennej sprzeciwia się zmianom w zbiorowym układzie pracy obowiązującym w placówce od marca. W ramach protestu 30 z 70 z nich złożyło wymówienia.

Zdaniem lekarzy zaakceptowanie nowego regulaminu oznacza niższe pensje. Z kolei władze szpitala przekonują, że zmiany są konieczne, aby zadłużona na około 30 mln zł placówka mogła lepiej funkcjonować.

W poniedziałek (23 kwietnia) odbyła się pierwsza tura rozmów pomiędzy lekarzami a przedstawicielami zarządu powiatu skarżyskiego - organu prowadzącego dla szpitala. Jak powiedział Michał Jędrys, starosta skarżyski lekarze przedstawili problemy związane z nowymi przepisami.

Szczegóły porozumienia zostaną przedstawione opinii publicznej po jego ostatecznym zatwierdzeniu - sprawy będą jeszcze konsultowane w szerszym gronie lekarzy. Kolejne rozmowy zaplanowano na środę (25 kwietnia).

Władze szpitala od czerwca 2011 roku realizują program naprawczy lecznicy. Zmiany dotyczą organizacji pracy szpitala. Zlikwidowano m. in. stanowiska zastępców ordynatorów i pielęgniarek oddziałowych - osoby wyznaczone dostają pieniądze za pełnienie dodatkowych obowiązków jedynie w razie nieobecności szefów oddziałów. Zredukowano też liczbę szpitalnych łóżek.

Według dyrektora szpitala Macieja Juszczyka dotychczasowy pracowniczy układ zbiorowy funkcjonujący w szpitalu był niekorzystny dla lecznicy, "archaiczne" skonstruowany i zawierał zapisy, które pociągały za sobą "olbrzymie, nie do końca uzasadnione" koszty. Przyczynił się do wygenerowania zadłużenia.

Juszczyk podkreślił, że liczy na merytoryczne rozmowy z załogą i nie chce z nikim popadać w konflikt. Jeżeli lekarze nie cofną wymówień, to dokumenty wejdą w życie 1 czerwca. W opinii dyrektora, nie ma zagrożenia funkcjonowania szpitala. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH