Skarżysko-Kamienna: dyrektor szpitala odszedł, lekarze wrócą do pracy

Starosta skarżyski (Świętokrzyskie) przyjął we wtorek (22 maja) rezygnację dyrektora Szpitala Powiatowego im. M. Skłodowskiej -Curie w Skarżysku-Kamiennej z zajmowanego stanowiska. Jednocześnie 28 lekarzy niezadowolonych z warunków płacowych w lecznicy zadeklarowało powrót do pracy - poinformowała rzeczniczka starostwa.

- Kwestia obsady zwolnionego stanowiska dyrektorskiego zostanie rozstrzygnięta w najbliższych dniach - powiedziała rzeczniczka Małgorzata Nosowicz.

Jak zaznaczyła, choć dyrektor szpitala ustąpił, zarząd powiatu uważa jego pracę oraz starania za "słuszne i skuteczne"; w związku z tym, rozpoczęty w szpitalu program restrukturyzacji, ma być kontynuowany. Tej sprawie mają być poświęcone rozmowy z lekarzami.

Personel lekarski szpitala nie chce zmian w zbiorowym układzie pracy. W ramach protestu 33 z około 70 lekarzy postanowiło odejść. Ich zdaniem zaakceptowanie nowego regulaminu oznacza m.in. niższe pensje.

Władze szpitala przekonywały, że zmiany w obowiązującym od marca zbiorowym układzie pracy są konieczne, by zadłużona na około 30 mln zł lecznica mogła funkcjonować lepiej.

Władze szpitala od roku wdrażały program naprawczy lecznicy; zmiany dotyczą organizacji pracy szpitala. Zlikwidowano m.in. stanowiska zastępców ordynatorów i pielęgniarek oddziałowych - osoby wyznaczone dostają pieniądze za pełnienie dodatkowych obowiązków jedynie w razie nieobecności szefów oddziałów. Zredukowano też liczbę szpitalnych łóżek.

W piątek (18 maja) starostwo w Skarżysku-Kamiennej zgłosiło gotowość odwołania dyrektora szpitala dla dobra pacjentów. W zamian oczekuje od lekarzy, którzy złożyli wymówienia, powrotu do pracy na nowych warunkach płacowych. Jeżeli lekarze nie wycofaliby wymówień, to weszłyby one w życie 1 czerwca.

Obowiązujący wcześniej w szpitalu pracowniczy układ zbiorowy, był niekorzystny dla lecznicy, "archaicznie" skonstruowany i zawierał zapisy, które generowały "olbrzymie", nie zawsze uzasadnione koszty, a w konsekwencji zadłużenie - twierdził dyrektor, który odszedł.

Skarżyski szpital zatrudnia 590 osób. Leczy pacjentów w ramach oddziałów i działów: wewnętrznego, chirurgii, urazowo-ortopedycznego, pediatrycznego, neurologicznego, położniczo-ginekologicznego, neonatologicznego, otolaryngologicznego i rehabilitacji.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH